امکانات جانبی تبلت ها

تبلت‌ها مجهز به گيرنده‌هاي موقعيت هستند يعني زمان که آن‌ها را تکان مي‌دهيد و به يک سمت متمايل مي‌کنيد دستگاه اين تغيير را متوجه خواهد شد. حساسيت اين موقعيت ياب به حدي است که حتي با کمک برخي نرم افزارها مي‌توانيد همچون يک شاقول بنايي، از تراز بودن سطوح مطمئن شويد. گيرنده‌هاي تبلت در سه جهت طول، عرض و ارتفاع فعال هستند و موقعيت فضايي را بررسي مي‌کنند. از اين قابليت مي‌توانيد در برنامه‌هاي مختلف هم کمک بگيريد. به عنوان مثال زماني که بازي ماشين راني مي‌کنيد خم کردن دستگاه به جلو مانند گاز است و با متمايل کردن آن به چپ و راست، فرمان را کنترل مي‌کنيد. در برنامه‌هاي مختلف نيز اين ويژگي کاربرد دارد و زماني که عکس‌ها را مشاهده مي‌کنيد مي‌توانيد با متمايل کردن دستگاه به يک سمت عکس‌هاي بعدي يا قبلي را هم ببينيد. آموزش تعمير تبلت

موقعيت ياب جغرافيايي
اغلب تبلت‌ها داراي موقعيت ياب جغرافيايي (GPS) هستند و با کمک نرم افزارها مي‌توانند در پيدا کردن مسير به شما کمک کنند. اکنون نقشه‌هاي زيادي براي آندرويد در ايران وجود دارد و پس از نصب، دستگاه با اتصال به ماهواره محل شما را نشان خواهد داد و پس از آن مي‌توانيد با تعيين مقصد، از مسير پيشنهادي عبور کنيد. اين ويژگي‌ها در ايران هم فعال هستند و برخلاف برخي نرم افزارها، محدوديتي ندارند.

ورودي ها و خروجي هاي تبلت
تبلت ها از نظر ورودي‌ها و خروجي‌ها با محدوديت‌هايي روبرو هستند. به عنوان مثال اغلب آن‌ها از درگاه يو.اس.بي پشتيباني نمي‌کنند و براي انتقال فايل‌ها لازم است از روش‌هاي ديگر استفاده کنيد. به عنوان مثال مي‌توانيد آن‌ها را به کارت حافظه منتقل کنيد يا از طريق بلوتوث به کامپيوتر يا موبايل متصل شويد. معمولاً تبلت ها داراي يک ورودي براي کارت حافظه هستند و از اين طريق مي‌توانيد کارت‌هايي تا ظرفيت ?? گيگابايت را به آن‌ها اضافه کنيد. حجم ذخيره سازي تبلت ها محدود است و بيشترين ظرفيت را مدل‌هاي ?? گيگابايتي دارند که قيمت آن‌ها نيز در مقابل مدل‌هاي ?? يا ?? گيگابايتي بيشتر است.

تجهيزات ارتباطي سازگار با تبلت ها
تجهيزات ارتباطي نيز يکي ديگر از ويژگي هاي اصلي تبلت هاست. اين محصولات با شبکه هاي کابلي سازگار نيستند زيرا پورت شبکه ندارند اما به خوبي از شبکه هاي بي سيم پشتيباني مي‌کنند. بعضي از آنها نيز مي توانند از طريق يک سيم‌کارت به اينترنت متصل شوند البته فناوري هاي نسل جديد اينترنت روي شبکه هاي مخابراتي مانند نسل سوم و بعد از آن در ايران فعال نيست و به اميد سال هاي آينده هزينه نکنيد.