ترفندهایی برای خریدن پرینتر

فرض کنيد وارد يک مغازه فروش کامپيوتر شده ايد و مي خواهيد يک پرينتر بخريد! چه پرينتري انتخاب مي کنيد؟ چه مشخصاتي براي شما اهميت دارد؟ اصلا آن را براي چه کاربردي مي خواهيد؟ همه روزه افراد زيادي تعدادي پرينتر براي استفاده شخصي يا حرفه اي مي خرند. نوع پرينتري که انتخاب مي کنيد بستگي به اين دارد که از چه چيزي مي خواهيد پرينت بگيريد، متن؟ گرافيک؟ يا شايد هم عکس سياه سفيد. در اين ترفند قصد داريم به معرفي راه هاي خريد يک دستگاه Printer يا چاپگر بپردازيم. آموزش تعميرات پرينتر

اگر بيشتر از متون پرينت مي گيريد و تعداد اين متون هم زياد است، يک پرينتر ليزر سياه و سفيد براي شما بسيار مناسب است. اما براي پرينت گرفتن از عکس ها يا تصاوير گرافيکي احتياج به يک پرينتر رنگي جوهر افشان يا در صورت امکان يک پرينتر ليزر رنگي داريد.

پرينتر جوهر افشان و پرينتر ليزر رنگي پرينترهاي جوهر افشان با پاشيدن نقاط کوچک جوهر در يک ورق کاغذ کار مي کنند. که باعث بوجود آمدن تصاوير رنگي يا سياه و سفيد و در بعضي مواقع عکاس هاي با کيفيت مي شود. هر چند پرينترهاي جوهر پاش با خطوط تيز ممکن است مشکل داشته باشند بنابراين متني که با آن چاپ مي شود ممکن است آن دقت لازم را نداشته باشد که بستگي به سرعت پرينت هم دارد. اکثر پرينتر هاي معمول جوهر افشان سه رنگ دارند که براي ساختن رنگهاي مختلف از آنها استفاده مي شود. و در بعضي از پرينتر ها براي ساختن رنگ سياه هم از هميّن سه رنگ استفاده مي شود که باعث مصرف زياد جوهر مي شود و علاوه بر آن رنگ سياهي که به اين صورت توليد مي شود يا به آبي و يا به سبز تمايل دارد که براي پرينت گرفتن از يک متن ايده آل نيست.

براي اينکه در يک پرينتر جوهر افشان رنگ سياه را بدرستي داشته باشيد احتياج به پرينتري داريد که يک کارتريج مجزا براي رنگ سياه داشته باشد. که در اين حالت حداقل دو کارتريج بايد وجود داشته باشد. يکي براي سه رنگ اصلي (آبي - قرمز - سبز) و يکي براي سياه که به CMYK معروف است. بهترين ساختار براي يک پرينتر جوهر افشان کارتريج هاي مجزا براي هر رنگ است که در صورت لزوم فقط کارتريج را که رنگ آن تمام شده عوض مي کنيد. يک عکس خوب بوسيله يک پرينتر CMYK چاپ مي شود و براي عکسهاي با کيفيت حرفه اي به يک پرينتر شش رنگ احتياج داريد که يک آبي روشن و يک قرمز روشن علاوه بر رنگهاي ذکر شده دارد. اين نوع پرينتر براي چاپ عکس بسيار عالي بوده ولي براي پرينت گرفتن از يک متن ضعيف عمل مي کند. بخاطر داشته باشيد که هر چند پرينتر هاي جوهر افشان کيفيت بالا عکس هاي با کيفيتي را مي توانند چاپ کنند اما مصرف جوهر آنها هم بالاست بنابراين يکي از فاکتورهاي مهم مصرف جوهر آنهاست که بر قيمت عکس چاپ شده تاثير دارد. اما پرينتر هاي جوهر افشان بهترين پرينتر هاي موجود نبستند سرعت آنها 2 تا 3 صفحه در دقيقه براي پرينت متن است و براي چاپ هر صفحه گرافيک و عکس 2 تا 3 دقيقه زمان احتياج دارد. طبيعتا قيمت اين پرينتر ها با افزايش سرعت پرينتر افزايش پيدا مي کند به هر حال پرينتر هاي جوهر افشان از نظر قيمت با بودجه بسياري از افراد سازگار است. البته همه پرينتر هاي جوهر افشان ارزان نيستند و پرينتر جوهر افشان با قيمت 1500 دلار هم در بازار يافت مي شود.

يک انتخاب گرانتر براي پرينت رنگي پرينتر ليزري است که از تونر CMYK براي خلق تصوير استفاده مي کند. اين پرينترها تصاوير گرافيکي و عکسهاي با کيفيت فوق العاده عالي چاپ مي کنند. به همان خوبي که خطوط تيز متن را پرينت مي گيرند. سرعت آنها هم قابل توجه است 6 تا8 صفحه در يک دقيقه براي يک متن و يک صفحه در دقيقه براي پرينت از تصاوير گرافيکي و عکس ها. ولي يک پرينتر ليزر رنگي بسيار گران است. به طوريکه ارزان ترين پرينتر ليزري از گرانترين پرينتر جوهر افشان هم گرانتر است. البته در يک پرينتر ليزر رنگي هزينه چاپ هر برگ ارزان تر از پرينتر جوهر افشان است. و اگر قرار است تعداد زيادي پرينت رنگي داشته باشيد بايد در خريد پرينتر همه اين نکات را در نظر بگيريد. پرينتر هاي ليزر سياه و سفيد پرينترهاي ليزر سياه و سفيد اساس کارشان مانند دستگاه فتوکپي است پرينتر ليزر يک متن را با فونت هاي تيز به خوبي و سرعتي برابر 6 تا 8 ورق در دقيقه و براي تصاوير گرافيکي با سرعت 2 ورق در دقيقه چاپ مي کند. اين پرينترها براي چاپ متن بهترين انتخاب هستند بخصوص اگر متون با خط ريزتر از حد معمول يا درشت تر از حد معمول سر و کار داريد. قيمت تمام شده پرينت براي هر صفحه هم بسيار ارزان است و از کاغذ معمولي هم به راحتي پرينت مي گيرند با اندازه هاي مختلف کاغذ هم نسبت به پرينتر هاي ديگر بي دردسر ترد. قيمت آن مناسب است و اگر به پرينت رنگي احتياج نداريد بهترين انتخاب براي شما هستند.

منبع: سرزمين دانلود