حل 7 مشکل عمده‌ای در استفاده از چاپگرها

انتظار داريم دستگاه پرينتري که خريداري کرده‌ايم براي چند سال به خوبي کار کند و هزاران برگه را براي ما پرينت بگيرد، اما معمولاً اينطور نيست. علت چيست؟
گاهي اوقات مي‌توان استفاده بيش از حد را علت اصلي خرابي پرينتر‌ها دانست، اما بسياري از کاربران خانگي اغلب از پرينتر‌هاي جوهر افشان خود به ميزان کافي استفاده نمي‌کنند و همين موضوع مي‌تواند باعث مشکلاتي همچون خشکيده شدن جوهر و سپس مسدود شدن نازل‌هاي بسيار ريز جوهر‌افشان دستگاه پرينتر شود. ذکر اين نکته نيز لازم است که معمولاً بعد از گذشت مدت زمان دو هفته‌ کارتريج خراب خواهد شد.
در اين مطلب قصد داريم راه حل‌ هفت مشکل متداول پرينتر‌ها را بيان کنيم تا همواره پرينتر شما کار خود را به خوبي انجام دهد.


1. دستگاه پرينتر برگه‌اي را پرينت نمي‌گيرد
در اين زمان احتمالات متفاوتي مطرح است، پس بگذاريد از پايه شروع کنيم و ببينيم آيا چراغ اروري بر روي دستگاه پرينتر روشن است يا خير، مطمئن شويم که کاغذ در محل خود قرار دارد، محفظه قرارگيري کارتريج خالي نباشد، کابل USB به دستگاه‌اي که مي‌خواهيم پرينت بگيريم متصل شده يا اينکه از طريق بي‌سيم ارتباط برقرار باشد. (ترجيحاً در اين زمان که پرينتر اقدام به پرينت برگه نمي‌کند از سيم USB به جاي اتصال واي‌فاي استفاده کنيد.)

گاهي اوقات بايد براي پرينتر‌هاي قديمي حالت چاپ کننده پيش‌فرض را انتخاب کنيم، به اين منظور Control Panel را باز کنيد و به بخش Devices and Printers وارد شويد و سپس بر روي پرينتري که مي‌خواهيد از طريق آن پرينت بگيريد کليک راست کنيد و با انتخاب set as default آن را به پرينتر پيش‌فرض تبديل کنيد. همچنين مطمئن شويد در برنامه‌اي که مي‌خواهيد برگه‌اي را پرينت بگيريد، پرينتر صحيح را انتخاب کرده باشيد. آموزش تعميرات پرينتر

مايکروسافت بخش راهنمايي با نام printing troubleshooter دارد که به شما براي شناسايي مشکلات پرينتر کمک مي‌کند. با کليک بر روي دکمه Fix و دانلود و اجراي برنامه‌ مي‌توانيد اين راهنما را به کار بگيريد. همچنين مي‌توانيد با رفتن به بخش Control Panel، انتخاب Devices and Printers و کليک راست بر روي آيکون پرينتر خود گزينه Troubleshoot را انتخاب کنيد.

البته ابزار رفع عيب مايکروسافت هميشه جواب نمي‌دهد اما ارزش امتحان را دارد. شرکت HP بخشي با نام Print and Scan Doctor دارد که به خوبي در يافتن مشکل اصلي پرينتر به شما ياري مي‌رساند و شرکت Canon نيز تعداد زيادي ويديو در سايت خود گردآوري کرده که با رفتن بر روي مدل پرينتر خود مي‌توانيد ويديو‌هاي رفع عيب زيادي را از آن مدل خاص تماشا کنيد.

 


2. از طريق تبلت نمي‌توانم پرينت بگيرم
براي اينکه از طريق تبلت آيپد، آيفون يا آيپاد تاچ سندي را پرينت بگيريد علاوه بر اتصال صحيح بي‌سيم به پشتيباني از ويژگيAirPrint نيز نياز داريد. البته ليست پرينتر‌هايي که به ويژگي AirPrint مجهز مي‌شوند هر روز در حال افزايش است (اطلاعات بيشتر) اما هنوز مدل‌هاي بسياري مخصوصاً مدل‌هاي قديمي وجود دارند که اين ويژگي را پشتيباني نمي‌کنند. اگر يک سيستم مک داريد و يک پرينتر به آن متصل است مي‌توانيد با استفاده از HandyPrint اين دستگاه را به پرينتري مجهز به ويژگي AirPrint تبديل کنيد. برنامه Printer Pro يک اپليکيشن براي دستگاه‌هاي iOS است که صاحبان اين دستگاه‌ها را قادر مي‌سازد به وسيله بسياري از پرينتر‌هاي بي‌سيم موجود و همچنين پرينتر با‌سيم متصل به مک يا پي‌سي، اسناد درون تبلت آيپد يا آيفون را پرينت بگيرند.
برخي از گوشي‌هاي سامسونگ، تبلت‌ها و پرينتر‌ها نيز طراحي شده‌اند تا با يکديگر کار کنند و پرينت گرفتن به وسيله آن‌ها نيز بسيار سر راست و راحت است. اگر دوست داريد از طريق گوشي يا تبلت اندرويدي خود به پرينتر‌هاي پي‌سي متصل شويد و پرينت تهيه کنيد مي‌توانيد از اپليکيشن Google Cloud Print استفاده کنيد. براي استفاده از اين برنامه ابتدا بايد اين اپليکيشن را از گوگل پلي دانلود کنيد و بعد با استفاده از مرورگر گوگل کروم پي‌سي به بخش menu > Settings > Advanced Settings برويد و بر روي Manage کليک کنيد. سپس مي‌توانيد با اتصال پرينتر به سيستم دسکتاپ و روشن کردن Provided، از طريق دستگاه اندرويدي پرينت بگيريد.


3. پرينتر مي‌گويد بايد کارتريج را تعويض کرد
دستگاه چاپ‌گر قبل از اينکه به طور کلي کارتريج تمام شود به شما هشدار مي‌دهد. در ادارات شلوغ معمولاً بيش از چند ساعت طول نمي‌کشد تا کارتريج خشک شود، اما براي کاربران خانگي که در مواقع ضروري و هر از گاه به استفاده از پرينتر مي‌پردازند معمولاً زمان اتمام کارتريج طولاني‌تر و در حدود چند هفته خواهد بود. به محض اينکه اين پيام هشدار ظاهر شد، کارتريج جديدي تهيه کنيد اما تا زمان کم رنگ‌ شدن يا متوقف شدن چاپ، کارتريج جديد را نصب نکنيد.


4. صفحه مورد نظر به خوبي پرينت نمي‌شود
صفحات وب معمولاً در هر اندازه‌اي هستند و سايز آن‌ها به عرض و طول کاغذي که شما دوست داريد پرينت شود، محدود نشده است. اغلب بعضي صفحات براي پرينت شدن طراحي نشده‌اند و همين موضوع زمينه مشکلات زيادي است. سعي کنيد هميشه قبل از پرينت با استفاده از ابزار Print Preview در مرورگر اينترنت اکسپلورر نمونه‌اي از آنچه دريافت خواهيد کرد را مشاهده کنيد و سپس اقدام به پرينت صفحه مورد نظر کنيد. براي مثال ممکن است به علت انبوه آگهي‌ها و نظرات به پرينت شدن تمام آن صفحه نيازي نباشد، پس بايد در اين مواقع از گزينه‌هاي ديگر در نحوه پرينت گرفتن استفاده کنيد (براي مثال 2x4). انتخاب حالت عريض يا landscape در صفحات وب پيشنهاد نمي‌شود چون اين صفحات بسيار عريض خواهند شد.

مرورگر اينترنت اکسپلورر در مواقعي که صفحه مورد نظر شما بزرگ‌تر از صفحه‌اي است گه مي‌خواهيد بر روي آن پرينت شود گزينه‌اي به نام shrink-to-fit در اختيار شما قرار مي‌دهد تا صفحه را متناسب کنيد. البته بعضي از صفحات خاص مانند صفحه اطلاعات شخصي و کارنامه‌ها و... داراي حالت نسخه قابل چاپ هستند که بهتر است هميشه از آن دکمه‌ها استفاده شود.


5. کاغذ در پرينتر گير مي‌کند

زماني که اين اتفاق براي چند بار پشت سر هم رخ دهد احتمالاً تکه‌اي از کاغذ در جايي از پرينتر و احتمالاً قسمت خورنده دستگاه جا مانده است. اين تکه کاغذ را با نگاه به قسمت‌هاي مختلف پرينتر و باز کردن زبانه‌ها و نگاه کردن به داخل، از دستگاه چاپ‌گر بيرون بکشيد. به زير چاپگر نيز نگاه کنيد چون ممکن است پنلي وجود داشته باشد تا از طريق آن کاغذ گير افتاده را به بيرون بياوريد.

پرينتر‌هاي قديمي مي‌توانند رطوبت را جذب کنند و در هنگام دريافت يک يا چند برگه آن‌ها را در درون خود گير بياندازند. برگه‌ها را سعي کنيد خشک نگه داريد و تا زمان نياز به آن‌ها، در بسته‌اي نگهداري کنيد. به اين ويديوها از نحوه بيرون آوردن کاغذ گير کرده در پرينتر‌ توجه کنيد.


6. هربار پس از پرينت برگه‌اي سفيد بيرون مي‌آيد

به کنترل پنل ويندوز برويد، در بخش Devices and Printers بر روي پرينتر خود کليک راست کنيد. سپس گزينه Printing Preferences را انتخاب کنيد، اگر نمي‌توانيد هيچ گزينه‌اي براي فعال کردن/غير فعال کردن جدا شدن صفحات با نام Separator Pages مشاهده کنيد پس با کليک راست بر روي پرينتر گزينه Properties را انتخاب کنيد. براي مثال در پرينتر‌هاي HP شما با دو بار کليک بر روي پرينتر و دو بار کليک بر روي Customize مي‌توانيد به بخش تنظيمات پيشرفته Advanced برويد. در اين بخش بايد دکمه اختصاصي Separator Page را ببينيد و در نهايت شروع به تنظيم آن کنيد.

 


7. کيفيت پرينت پايين است
گاهي اوقات نازل جوهر در پرينتر‌هاي جوهر‌افشان مسدود مي‌شود و چاپ‌گر يا رنگ‌ها را اشتباه پخش مي‌کند يا با کيفيت پايين برگه را پرينت مي‌گيرد. با پاک کردن هد پرينتر به احتمال فراوان مشکل شما حل خواهد شد. البته روش انجام اينکار در پرينتر‌هاي مختلف متفاوت است و شايد حتي براي اين موضوع گزينه‌اي در بخش کنترل پنل پرينتر موجود باشد يا اينکه نرم‌فزار پرينتر را از طريق کامپيوتر بتوان دستکاري کرد. براي مثال در پرينتر‌هاي جوهر‌افشان HP صفحه شروعي براي کاربران ويندوز 8 وجود دارد که مي‌توان با کليک بر روي دکمه Maintenance (تعمير و نگهداري) هد پرينتر را تميز کرد يا آن را تراز کرد. البته مي‌توانيد هد پرينتر را تعويض کنيد اما بايد توجه داشته باشيد که بعد از تعويض هد لازم است تا از کارتريج تازه‌اي استفاده کنيد.

کيفيت کاغذ بر روي کيفيت پرينت تأثير دارد اما در فتوکپي نوع کاغذ تفاوتي ندارد. شبيه به پرينتر‌هاي ليزري کاغذ با کيفيت مناسب بهترين نتيجه را مي‌دهد.
منبع: گردو