راهنمای خرید Printer

چاپگرها يکي از قطعات جانبي کامپيوتر هستند که امروزه از اهميت خاصي برخوردارند. معمولا اکثر مردم به يک چاپگر براي استفاده شخصي در محيط کار يا منزل نياز دارند. اما انتخاب ميان تعداد زيادي مدل چاپگر بسيار دشوار است. در اين جا چند کار که بايد قبل از خريد پرينتر انجام دهيد را برايتان بيان مي کنيم در مرحله اول ، نوع چاپگر انتخابي بستگي به کاري دارد که شما مي خواهيد با چاپگر خود انجام دهيد.
مثلا براي چاپ متن و تصاير سياه و سفيد نياز به يک پرينتر ليزري تک رنگ داريد. اما براي تصاوير رنگي نياز به يک چاپگر رنگي جوهرافشان يا ليزري هست. آموزش تعميرات پرينتر

بر اساس نوع مصرف و کارايي چاپگرها به 5 نوع مختلف تقسيم مي شوند:

1) چاپگرهاي جوهرافشان (Inkjet):
چاپگرهاي جوهراقشان به وسيله پاشيدن قطرات ريز جوهر روي يک صفحه ک اغذ از طريق منافذ ريزي که در هد وجود دارد، باعث به وجود آمدن تصاير سياه و سفيد و رنگي در حد کيفيت مناسب مي شوند. رنگ هاي اصلي در چاپگر جوهر افشان به سه رنگ قرمز و زرد تقسيم مي شود که به همراه يک رنگ سياه نيز وجود دارد که براي توليد تصوير با رنگ مشکي به کار مي رود. اما براي چاپ حرفه اي عکس به يک چاپگر با شش رنگ مجزا احتياج داريد که علاوه بر سه رنگ اصلي و رنگ مشکي داراي يک رنگ قرمز روشن و آبي روشن باشد که در ايجاد تصاوير با رنگ هاي طبيعي تر تاثيرگذار است. در کل چاپگرهاي جوهرافشان يک قيمت معقول را به شما ارائه مي دهند و براي مصارف عمومي يک انتخاب مناسب هسند. البته مدل هاي حرفه اي اين نوع چاپگر در محيط هاي عکاسي نيز استفاده مي شود.


2) چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد (تک رنگ):
چاپگرهاي ليزري تک رنگ همانند سيستم الکتروستاتيکي که در دستگاه فتوکپي وجود دارد عمل چاپ را انجام مي دهند که اين عامل باعث افزايش سرعت چاپ مي شود. چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد بهترين انتخاب براي چاپ صفحات متني در تعداد بالا هستند. به خصوص اينکه از دقت بسيار بالايي برخوردارند. از ويژگي هاي جالب استفاده از چاپگرهاي ليزري تک رنگ قيمت پايين براي هر صفحه چاپ است. که در کل باعث کاهش هزينه تعويض و يا شارژ کاتريج مي شود. در کل يک چاپگر ليزري بهترين انتخاب راي يک دفتر کار يا محيط اداري بزرگ است که نياز به چاپ متن هاي زياد در طول روز دارند.

3) چاپگرهاي رنگي ليزري:
اين نوع از چاپگرها بهترين انتخاب براي چاپ تصاوير گرافيکي و عکس هستند. در آن ها به جاي استفاده از جوهر، از تونرهاي CMYK براي چاپ استفاده مي شود. اين چاپگرها باعث ايجاد تصاوير گرافکيي و عکس با کيفيت فوق العاده مي شوند که نياز عکاسان و گرافيست هاي حرفه اي را برآورده مي سازد. قيمت اين چاپگرها نقطه ضعف آن ها است چون از قيمت ب الايي برخوردارند. در کل هزينه اي که براي چاپ هر صفحه رنگي در چاپگرهاي ليزري به دست مي آيد از انواع جوهرافشان کمتر است. اين چاپگرها مناسب مصارف حرفه اي و کاربرد زياد است و براي محيط منزل و استفاده عمومي چندان جالب نيست.

4) چاپگرهاي چند کاره (Multi Function):
در کارهاي اداري وجود يک چاپگر چند منظوره بسيار مفيد است. چون در جايي کمتر شما سه دستگاه چاپگر، اسکنر و فاکس را يک جا داريد و قيمت کمتري هم نسبت به خريد جداگانه ي آن ها مي پردازيد. از ايرادات اين دستگاه اين است که در صورت خراب شدن يک بخش از دستگاه ديگر بخش ها نيز از کارمي افتد. در کل اين دستگاه براي مصارف عمومي و يا اداري کوچک کاربرد دارد. قيمت اين دستگاه به نسبت امکانات و کارايي آن مناسب است.

5) چاپگرهاي قابل حمل (portable Printer):
اگر شما از افرادي هستيد که دائمادر حال مسافرت هستيد حتما به چاپگرهاي قابل حمل نياز پيدا مي کنيد. اندازه اين چاپگر در حد يک کيف دستي مردانه است که با باطري کارميکند. تکنولوژي اين چاپگرها معمولا جوهرافشان و يا روش تونرهاي حرارتي (ريبون) است. از معياب اين چاپگرها اين است کيفيت پايين ترين نسبت به ديگر انواع چاپگر دارند. سرعت چاپ آنها پايين است و بايد برگه ها را تک تک وارد چاپگر کنيد. (محل نگهداري برگه ندارد). از ويژگي هاي اين چاپگر وجود يک پورت infrared است که اجازه مي دهد بدون وصل کردن چاپگر به کامپيوتر اطلاعات را انتقال دهيم.
منبع: سرزمين دانلود 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ