رباتیک در مهد کودک ها و مدارس

 

 

مهد كودك ( سنين 3 تا 7 سال )

 

به رأي اغلب کارشناسان کودک و نوجوان ، امروز آموزش رباتيکي از بروزترين و نوين ترين روشهاي ايجاد خلاقيت و شکوفايي استعدادها در سنين 3 تا 7 سال است.

 هنوز هستند عده اي از والدين که گمان مي کنند کودک در اين سن مي بايست تنها به تفريح و بازي بپردازد.

ما نيز با اين صحبت، بدون قيد تنها موافقيم. ليکن آيا نمي توان در دل بازيهاي کودکانه، علومي را به فرزندانمان بياموزيم که در آينده با آن سر وکار دارند و ناگزير روزي به آن محتاج خواهند شد.

 مطمئنا نگاه سطحي و لحظه اي امروز ما، نمي تواند پاسخ مناسبي به سوالات و رفتارهاي نوجواني آنها باشد.

 

بدون شک  دنياي 2020 که در آن کودکمان جواني برومند گشته،  رايانه و تکنولوژي رباتها حرف اول را مي زند.

 

بازي امروز فرزندانمان با رباتها و لوازم آن از سويي باعث سرگرمي و  پر کردن اوقات فراغت آنها در اين سن و از سوي ديگر ذخيره آينده اي روشن  براي فرداي آنهاست.      

 

 

در اين دوره ها  و آموزش رباتيک کودکان با چرخ ها، گيربکس ها، سازه ها ، ابزارهاي حرکتي مقدماتي مانند موتورها و نيز ساختار مکانيکي رباتها آشنا مي شوند.

 

ضمناً در دل مطالب آموزشي، با رنگها، اعداد در قالب کار با ادوات ربات آشنايي بيشتري پيدا کرده و برنامه آموزشي  طوري طرح ريزي گرديده که در کنار ساخت ربات با مواردي چون اشکال هندسي، ساعت و دقيقه و ... نيز بيشتر ارتباط برقرار نمايند.

 

 

رباتيك دانش آموزي ( سنين 7 تا 16 سال ) :

 

رباتيک متشکل از 3 رشته برق ، کامپيوتر و مکانيک مي باشد.

براي سهولت در يادگيري دانش آموزان مباحث آموزشي را از هم تفکيک کرده ايم و سي دي آموزشي در چهار رنگ ويژه سنين مختلف دانش آموزي طراحي نموديم که هر دانش آموزي متناسب با درک و فهم خود بتواند مباحث مورد نياز را دنبال نمايد.

دانش آموزان ميتوانند بعد از 3 ترم در مسابقات متنوعي شرکت کنند،اگر چه دانش آموزان در ترم اول نيز با 3 مسابقه ربات جنگجو  ، فوتباليست ، آتش نشان  آشنا مي شوند.

دانش آموزاني که در کودکي با علم رباتيک آشنا مي شوند در آينده در رشته هاي رياضي و فيزيک به موفقيت هاي چشمگير دست مي يابند.از جمله مزاياي آموزش رباتيک به کودکان، افزايش قدرت تصوير سازي سه بعدي در آنهاست.

آشنايي دانش آموزان با مسائل فني و مباحث کامل الکترونيک، مکانيک و رايانه از ديگر مزيت هاي آموزش علم رباتيک در سنين کودکي و نوجواني است.

 

 

اهداف آموزشي :

هدف از برگزاري کلاس ها بالا بردن سطح علمي و ايجاد نشاط آموزشي در دانش آموزان با در هم آميختن مباحث تئوري و آزمايش هاي عملي مي باشد. کلاس هاي رباتيک نقطه تلاقي علم و تلاش در مدارس مي باشد.

در ترم 1 هدف؛ آشنايي با الکترونيک مقدماتي و مباحث اوليه مکانيک مي باشد که با توجه به بسته آموزشي ارائه شده و برنامه کلاس ها اين امر ممکن مي شود. در انتهاي اين ترم مسابقات جذاب جنگ ربات ها ، فوتبال رباتها و ربات آتش نشان برگزار مي شود.

در ترم 2 دانش آموز با بردهاي الکترونيکي که مقدمه اي از ترکيب المان هاي الکترونيکي براي دستيابي به هدفي خاص مي باشد آشنا مي شوند، آشنايي با مسابقات رباتيک و برگزاري چند نمونه از آن ها از جمله مسابقه تعقيب خط و مسير ياب در برنامه مي باشد . در انتهاي اين ترم مسابقه فوتبال ربات ها ، نورياب، مسيرياب و حل ماز برگزار مي شود.

از ترم 3 به بعد برنامه ريزي کامپيوتري و کار با ميکروکنترلرها آغاز مي شود و دانش آموزان به سوي هوشمند کردن ربات ها پيش مي روند.