سخت افزار کامپیوتری چیست ؟

درستي از آن را ارائه نداده اند. همچنين به بررسي بخش هاي مهم آن نمي پردازند. ما اين خلأ را احساس کرده و در اين نوشته به طور مفصل و با زباني ساده و به دور از واژه هاي ثقيل انگليسي به تشريح سخت افزار خواهيم پرداخت. اين تشريح و دسته بندي بخش هاي مختلف سخت افزار جديدترين دسته بندي و متناسب با علوم روز است.در اين بخش از مقاله تعداي از قطعات به طور مختصر توضيح داده شده است.باقي آنها نيز در بخش بعدي مقاله ارائه خواهد شد.اما اگر مي خواهيد با هر کدام از قطعات و تکنولوژي آنها به صورت مفصل آشنا شويد سلسله مقالات بخش سخت افزار سايت را دنبال کنيد. دوره آموزش تعمير کامپيوتر

سخت افزار چيست؟

امروزه با پيشرفت علوم کامپيوتر و افزايش استفاده از دستگاه هاي الکترونيک واژه ي سخت افزار ،نرم افزار،برنامه نويسي و… زياد به کار مي رود.اما شناخت و آموختن هر يک نيازمند مطالعه ي دقيق و اصولي است.
سخت افزار يکي از شاخه هاي مهم علوم کامپيوتر محسوب مي شود و به کليه ي اجزا و قطعات کامپيوتر که به طور فيزيکي وجود دارند و مي توان آنها را لمس کرد، Hard ware يا سخت افزار مي گويند.آشنايي با سخت افزار و نحوه ي کارکرد هر کدام از قطعات ،کاربران را در استفاده ي هرچه بهتر از کامپيوتر کمک خواهد کرد.همچنين مي توانند از همه ي پتانسيل ها و قابليت هاي کامپيوتر خود به آساني و به خوبي بهره بگيرند.
به طبع آشنايي و آموزش سخت افزار براي استفاده از قطعات ،نسبت به توليد قطعات بسيار آسان مي باشد.توليد قطعات کامپيوتري کار ساده اي به نظر نمي رسد و هر کشوري قادر به توليد آنها نيست.
توليد و ساخت قطعات مهم و اصلي کامپيوتر منحصر به شرکت هاي خاصي مي شود که اکثر آنها در کشورهاي توسعه يافته مانند آمريکا ،چين ژاپن و… فعاليت دارند.
براي مثال ساخت پردازنده ي مرکزي(CPU) که يکي از مهمترين قطعات هر کامپيوتر است ،پيچيده ترين کاري است که بشر تاکنون انجام داده است.تکنولوژي به کار رفته در آن بسيار پيچيده و درعين حال ظريف و دقيق است .اما استفاده از آن آسان بوده و با دانش و تجربه آسان تر هم مي شود.
کساني را که با سخت افزار سروکار دارند مي توان به دو دسته تقسيم نمود.دسته ي اول افرادي هستند که به طور تجربي کار مي کنند و هدف آنها تعمير و يا عرضه ي قطعات است.براي مثال اگر از آنها سؤال شود که حافظه ي CMOS کجاست و چه کاري انجام مي دهد شايد نتوانند جواب دهند.
اما دسته ي دوم کساني هستند که بيشتر به دنبال دانش و تکنولوژي به کار رفته در قطعات مي باشند که اين دانش را به صورت آکادميک به دست مي آورند.
درباره ي مدت زماني که براي يادگيري و آشنايي با سخت افزار لازم است ،نيز مي توان گفت دوره ي مشخصي ندارد و بيشتر بستگي به نوع آشنايي دارد.اگر هدف شخص مورد نظر صرف آشنايي با چند قطعه ي خاص آن هم در سطح ابتدايي باشد با گذراندن چند جلسه کلاس آموزشي يا بهره گيري از کتاب مي تواند به خواسته ي خود برسد.

اما اگر بخواهد به صورت حرفه اي آموزش ببيند و کار کند نيازمند مدت زمان بيشتر ،صبرو حوصله و دقت و علاقه است. نکته ي ديگر اين است سخت افزار مانند ديگر علوم کامپيوتري روز به روز دچار تغيير و دگرگوني مي شود .در اين بين بعضي از تکنولوژي هاي قديمي تر از رده خارج مي شود و جاي خود را به فن آوري جديدتر مي دهد يا يک فن آوري قديمي به روز شده و قابليت هايي به آن افزوده خواهد شد.
همزمان با اين به روز رساني سخت افزاريست ها نيز بايد دانش خود را ارتقاء دهند.پس نمي توان گفت ،کسي که براي دوره ي خاصي آموزش ديده کاملاً بر سخت افزار تسلط دارد بلکه بايد قدم به قدم با تغييرات سخت افزار پيش رود تا بتوان نام سخت افزاريست را بر او گذاشت.

همان طور که گفتيم يکي ديگر از علوم کامپيوتر نرم افزار(Software) است که در مقابل سخت افزار قرار دارد.با وجود اين براي استفاده از يک سيستم به هردوي آنها نيازمنديم.يعني سخت افزار و نرم افزار بايد درکنار هم و متناسب هم باشند. برخلاف سخت افزار ،نرم افزار به طور فيزيکي وجو ندارد و قابل لمس نيست.بلکه مجموعه اي از دستورالعمل هاي مرحله به مرحله است که هدف ويژه اي را دنبال مي کند
منبع: پرتو آي تي 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ