مهمترین چیزی که باید به کودک بیاموزید

 

 پيشرفت ها و تکنولوژي هاي روز دنيا ، از قبيل کامپيوتر ، موبايل ، اينترنت و رسانه ها باعث شده است که کودکان امروزي بسيار هشيارتر و آگاه تر از کودکان نسل هاي قبل باشند.

 

اما با وجود تمام اين تکنولوژي ها ، کودکان نمي توانند مسائل و مشکلات مربوط به زندگي را به راحتي حل کنند . زيرا حل مسئله  علاوه بر آگاهي و اطلاعات ، نياز به تجربه دارد و آنها هيچ تجربه اي ندارند و اين وظيفه والدين است که به فرزندان خود توانايي حل مسئله را آموزش دهند و با استفاده از تجربيات خود ، کودکاني باتجربه در اين زمينه پرورش دهند.

 

 

روش هاي حل مسئله به کودکان را به شما آموزش مي دهيم :

 

اولين قدم براي آموزش حل مسئله به کودکان اين است که ، زمان بروز مسئله يا مشکل به کودکان خود اطلاعات کافي در مورد آن مسئله را بدهيد يا از خود فرزندانتان بخواهيد که تحقيق کنند و اطلاعات کافي را به دست بياورند. سپس از تجربيات خودتان به آنها انتقال دهيد و فرزندانتان را راهنمايي کنيد.

 

اگر شما در زمينه آن مسئله تجربه اي نداشتيد و برايتان يک مسئله يا مشکل جديد بود حتما از فرزندان خود بخواهيد روش هاي مختلفي را براي حل آن مسئله امتحان کنند و بهترين و راحت ترين روش را انتخاب کنند. اگر به نتيجه رسيدند و توانايي حل آن مسئله را به دست آوردند ، آن روش را به عنوان يک تجربه در ذهن خود نيز نگه دارند و در آينده استفاده کنند.

 

دومين قدم براي آموزش حل مسئله  و آموزش رباتيک کودکان اين است که ، به آنها بگوييد صبر و شکيبايي را در حل مسئله به کار گيرند. همان طور که يک کودک نوپا ، با صبر و حوصله و تلاش شما ، راه رفتن را ياد مي گيرد شما نيز از فرزندان خود بخواهيد که صبر و شکيبايي داشته باشند و اين که تلاش خود را بيشتر کنند. مثلا وقتي از تکاليف روزمره خود خسته مي شوند و در گير آن هستند شما چند روز تکاليف بيشتري به آنها بدهيد تا پس از انجام تکاليف سنگين ديگر از تکاليف روزمره خود خسته و شاکي نباشند.

 

قدم بعدي اين است که وقتي احساس مي کنيد فرزند شما مشکلي دارد ابتدا از او بخواهيد مشکل خود را بيان کند و کاملا به حرف هاي او گوش کنيد. زماني که حرف هايش به اتمام رسيد از خود او بپرسيد که به چه راه حلي فکر کرده است ؟ و از چه روشي مي خواهد اين مسئله را حل کند. سپس راه حل خودتان را به او بازگو کنيد و از او بپرسيد کدام روش بهتر است ؟ روش شما يا روش او ؟ و اين مقايسه باعث ايجاد تجربه و يادگيري حل مسائل در کودکان و نوجوانان خواهد شد.

 

از آموزش هاي مهم ديگر ، اين است که شما اعتماد به نفس فرزندانتان را بالا ببريد و آنها را با تجربه پرورش دهيد. اين کار باعث مي شود که اگر زماني شما در دسترس نبوديد و آنها يک مشکل اورژانسي يا اضطراري داشتند بتوانند از پس حل کردن آن برآيند. و روش هايي را به آنها آموزش دهيد که آنها را قوي تر کند.

 

مثلا زماني که فرزند شما از شما يک شلوار جين مي خواهد. شما پول آن را به او بدهيد و به او بگوييد که اگر مي تواني شلوار ارزان تري بخر و ما بقي پول را براي خودت پس انداز کن. اين روش راهي است براي آموزش خود کفايي . و همچنين مديريت زمان را به آنها آموزش دهيد تا محدوديت زمان باعث ايجاد مشکل براي آنها نشود.