همه چیز در مورد ارتقای سخت افزاری لپ تاپ ها

ارتقا دادن لپ تاپ ها به سادگي کامپيوترهاي دسکتاپ نيست. در واقع هر چه نسل جديدتري از لپ تاپ ها روي کار مي آيد، امکان ارتقا دادن سخت افزاري آن ها کم تر مي شود. با اين حال، باز هم قادريد با افزايش RAM، لپ تاپ خود را ارتقا بدهيد.

دسکتاپ در برابر لپ تاپ

وقتي خودتان يک کامپيوتر دسکتاپ را مي بنديد، درون کيس فضاي زيادي وجود دارد. با باز کردن چند پيچ ساده، به داخل کيس و همه سخت افزارها دسترسي داريد. اجزاي درون آن، با وجود موقتي نبودن قابل تعويض اند. حتي اگر کيس از پيش آماده شده بخريد، مادربورد و PCI فضاي خالي دارد که در صورت تمايل بعدها بتوانيد RAM و کارت اضافه کنيد. برخي شرکت ها سعي مي کنند قابليت ارتقا دادن ِ دسکتاپ هايشان را محدود کنند. اما حتي چنين دسکتاپ هايي نيز آسان تر از يک لپ تاپ معمولي ارتقا داده مي شوند.

لپ تاپ ها انواع مختلفي دارند. با اين حال شما هرگز لپ تاپ خود را نمي سازيد. شما لپ تاپ را آماده خريداري مي کنيد. کارخانه، کيس خاصي طراحي مي کند و سپس سخت افزارهايي مطابق آن مي سازد. در دوران مدرن امروزي، Ultrabook هاي اينتل و MacBook هاي اپل، بسيار سبک و نازک هستند و طوري طراحي نشده اند که کاربر بتواند آن ها را ارتقا بدهد.


up1

موانعي که در راه ارتقا دادن وجود دارند

ليستي از موارد که معمولاً باعث مي شوند شما بي خيال ارتقا دادن يک لپ تاپ بشويد:

– طراحي: برخي لپ تاپ ها اساساً براي باز شدن طراحي نشده اند. Surface Pro 2 شرکت مايکروسافت را در نظر بگيريد. براي باز کردن آن لازم است فلز اطرافش را ذوب کنيد. وقتي باز مي شود، شما با يک مجموعه ي به هم چسبيده ي عجيب و غريب رو به رو مي شويد. حتي باطري نيز به ساير اجزا چسبيده است و نمي توانيد آن را تعويض کنيد. MacBook اپل، با يک پيچ گوشتي به سادگي باز مي شود؛ اما مجدداً شما با يک مجموعه ي به هم چسبيده از اجزا، که باطري نيز به آن متصل است رو به رو خواهيد شد.

– باز کردن: با اين که امکان باز کردن برخي لپ تاپ ها وجود دارد، اين کار در نهايت تجربه اي لذت بخش محسوب نمي شود. قطعات زيادي داخل آن به هم متصل اند. براي آن که به يک قسمت خاص دسترسي پيدا کنيد، مجبور مي شويد تعداد زيادي از ساير قطعات را جدا کنيد. براي مثال، فقط درون Surface Pro 2 مايکروسافت، بيش از ?? پيچ به کار رفته است!

– غيرقابل تعويض بودن: قطعات داخلي بعضي لپ تاپ ها، غيرقابل تعويض اند چرا که به هم جوش داده و لحيم شده اند. براي مثال در مک بوک، CPU، GPU و RAM متصل و جوش داده شده به Logic board (يا آن طور که در دسکتاپ ها ناميده مي شود: مادربورد) هستند. شما نمي توانيد هيچ کدام از اين قطعات را جدا و تعويض کنيد. اين قطعات در روند لحيم شدن، با حرارت زياد به يک قطعه فلز متصل مي شوند. در نتيجه شما نمي توانيد آن ها را از هم جدا کنيد. آموزش تعميرات لپ تاپ

– گارانتي : حتي اگر بتوانيد قطعات لپ تاپتان را جدا و تعويض کنيد، به عقيده ي بسياري از شرکت ها، ديگر نمي توانيد از گارانتي تان استفاده کنيد. در حين باز کردن لپ تاپ، يک برچسب گارانتي سر راهتان قرار دارد که مجبوريد آن را برداريد تا به داخل لپ تاپ دسترسي پيدا کنيد. در صورتي که اتفاق بيفتد، لپ تاپ شما ديگر تحت گارانتي نبوده و درصورتي که براي تعمير فرستاده شده باشد، برگشت داده مي شود. شايد به نظر برسد که در اصل، شرکت سازنده بايد پاي بد به گارانتي باشد، چه شما لپ تاپتان را دستکاري کرده باشيد و چه نه. با اين حال برخي شرکت ها چنين اصلي را قبول ندارند. در کل کل کردن با چنين شرکت هايي برايتان آرزوي موفقيت مي کنيم!