چطور از رمز عابر کارت خود محافطت کنیم؟

متاسفانه با وجود پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه امنیت عابرکارت‌ها - به دلیل آنکه بسیاری از مردم هنوز نسبت به استفاده از چنین سیستمی اطلاعات و آگاهی کافی‌ ندارند

- در پرونده‌های بسیاری شاهد آن هستیم که افراد شیاد با به دست آوردن رمز عابرکارت طعمه‌های خود، دست به سرقت‌ از حساب‌های عابربانکی آنها زده‌اند.دانستن نکاتی کلیدی برای جلوگیری از چنین سرقت‌هایی به استفاده‌کنندگان از این خدمات کمک می‌کند تا در دام سارقان عابرکارتی قرار نگیرند:

1 - نخستین موضوعی که برای پیشگیری از چنین سرقت‌هایی توصیه می‌شود، این است که دارندگان عابرکارت همیشه این نکته را مد نظر داشته باشند که رمز عابر کارت، جزء اسرار شخصی هر فرد است و باید تنها در اختیار خود وی باشد؛ بنابراین از بازگو کردن رمز عبور خود  برای دیگران خودداری کنید. چنانچه یکی از دوستان یا آشنایان‌تان پولی به‌عنوان قرض از شما خواست، به جای آنکه کارت و رمز خودتان را برای برداشت پول به او بدهید، خودتان شخصا به بانک رفته و از حسابتان برداشت کنید. اگر هم به هر دلیلی کارت و رمز خود را در اختیار دیگران گذاشتید، در اولین فرصت رمزتان را تغییر دهید.

2 - در چندین پرونده‌ که تاکنون مورد بررسی قرار گرفته است، راه مهمی که سارقان برای پیدا کردن رمز طعمه‌های خود مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند، دیدن اعداد رمز موقع وارد کردن ‌آنها به دستگاه خودپرداز است.
در بازجویی‌های صورت گرفته، اکثر سارقان عابربانکی اعتراف می‌کنند که رمز طعمه خود را هنگامی دیده‌اند که او در حال وارد کردن رمز بوده؛ در چنین شرایطی آنها در کنار یا پشت وی قرار گرفته و به راحتی شماره رمز عبور را به خاطر سپرده‌اند و بعد با ربودن کارت به شیوه‌های گوناگون یا حتی با استفاده از برخی شگردها - بدون دراختیار داشتن کارت -  اقدام به برداشت پول کرده‌اند.
بنابراین چنانچه در حال وارد کردن رمز هستید و فردی به‌صورت مشکوکی به شما نزدیک شده و در حال نگاه کردن به دستگاه است، با صراحت از او بخواهید از شما فاصله بگیرد و خودتان نیز طوری در جلوی باجه قرار بگیرید که وی نتواند حرکات انگشتان‌تان را ببیند.

3 - راه دیگری که برای افشای رمز وجود دارد، در اختیار گذاشتن شماره رمز هنگام خرید با عابرکارت است، بسیاری از مالباختگان پرونده‌های سرقت‌های عابرکارتی کسانی هستند که خودشان شماره رمزشان را هنگام خرید کالایی با عابر کارت، در اختیار فروشنده گذاشته‌اند و متاسفانه در مواردی فروشنده نیز با در اختیار داشتن این رمز، بعدا اقدام به برداشت از حساب آنها کرده ‌است.
در یکی از مواردی که مدتی قبل پرونده آن بررسی شد، مرد جوانی که در یک مغازه کار می‌کرد، با به دست آوردن رمز مشتریان و با شگردی بسیار ماهرانه، ده‌ها میلیون تومان از حساب دیگران برداشت کرده بود.

4 - موضوع دیگری که باید در استفاده از عابرکارت‌ها به خاطر داشت، این است که از کنار هم قرار دادن شماره رمز و کارت‌تان خودداری کنید چرا که در صورت گم شدن آنها یا به سرقت رفتن‌شان، افراد دیگر می‌توانند به راحتی از آنها سوءاستفاده کنند.

5 - چنانچه احساس کردید  رمز شما لو رفته، در اولین فرصت رمز خود را عوض کنید.

6 - همیشه تا برداشت بعدی، فیش برداشت قبلی را نزد خود نگه دارید و اگر متوجه شدید حساب شما کاهش داشته است، به سرعت موضوع را به بانک اطلاع دهید چرا که ممکن است شما در دام سارقان عابرکارتی افتاده باشید.

7 - موضوع دیگری که باید به خاطر داشت، این است که عابرکارت‌ها نباید برای جابه‌جایی یا نگهداری مبالغ کلان مورد استفاده قرار گیرند؛ بنابراین از نگهداری مبالغ زیاد در چنین حساب‌هایی خودداری کرده و سعی کنید آ‌نها را به‌سرعت به حساب‌های دیگری منتقل کنید