مقایسه و انتخاب بین کتابخوان های دیجیتال و تبلت ها

اين روزها افراد بسياري ترجيح مي دهند مطالعات خود را به صورت ديجيتال انجام دهند. اما آيا کتابخوان بهترين انتخاب براي شماست؟ شما مي توانيد براي اين کاردستگاه هاي ديگري را با قيمت متفاوت انتخاب کنيد که ممکن است اين انتخاب کمي گيج کننده باشد.
علاوه بر کتابخوان ها ازتبلت هايي مانند آي پد 2 و تبلت هاي اندرويدي نيز مي توان به عنوان يک کتابخوان الکترونيک استفاده کرد. سوال اين است که آيا يک کتابخوان الکترونيک ارزانقيمت براي شما مناسب تر است يا يک تبلت با صفحه رنگي و امکانات بيشتر؟

? کتابخوان يا تبلت؟
از خود بپرسيد که واقعا از اين دستگاه چه خواسته هايي داريد؟ آيا فقط مي خواهيد با آن کتاب بخوانيد يا به دنبال وسيله اي هستيد که بتوانيد از آن براي جستجو در وب، گوش کردن به موسيقي،انجام بازي و... نيز استفاده کنيد؟ اگر کتاب خواندن تنها خواسته شماست، احتمالا يک کتابخوان با قيمتي حدود 114 تا 189 دلار انتخاب مناسبي براي شماست، اما اگر ويژگي هاي ديگراين ابزار هم براي شما مهم است، خريد يک تبلت انتخاب بهتري براي برآورده کردن خواسته هايتان خواهد بود که قيمت آن حداقل 500 دلار است.

? چه تبلتي را به عنوان کتابخوان بخريم؟
اگر بزرگي صفحه نمايش براي شما اهميت دارد، Apple iPad2 ، Kindle DX يا Samsung Galaxy Tab 10 اينچي يا انواع مختلف تبلت هاي آندرويدي بهترين گزينه براي شما هستند، اما قيمت و وزن آنها در مقايسه با کتابخوان ها نسبتا بيشتر است؛ البته بايد اين نکته را در نظر داشته باشيد که همه کتابخوان ها داراي اين قابليت هستند که اندازه فونت کتاب را بزرگ تر کنيد، بنابراين داشتن صفحه کوچک الزاما به معني فونت کوچک نيست.

جوهر الکترونيکي نزديک ترين جايگزين براي کاغذ است. کتابخوان هاي الکترونيک مانند Kobo، Kindle Nook و Sony Reader از جوهر الکترونيکي استفاده مي کنند. البته اين نوع صفحه نمايش مشکلاتي نيز دارد. آنها سياه و سفيد هستند و نسبت به LCDها به آرامي تغيير مي کنند.با اين حال تا حد زيادي به کاغذ شباهت دارند. در صفحه هاي جوهر الکترونيکي از نور پس زمينه استفاده نمي شود، به همين دليل شما نمي توانيد از آنها در تاريکي استفاده کنيد، اما مي توانيد آنها را در نور مستقيم آفتاب مورد استفاده قرار دهيد، در حالي که بيشتر LCDها در نور مستقيم آفتاب قابل خواندن نيستند.از سوي ديگر، LCDها که در تبلت ها استفاده مي شوند روشن، رنگي و زيباتر هستند، اما از آنها نمي توان در نور شديد براحتي استفاده کرد و نور پس زمينه آن براي خواندن کتاب در درازمدت خسته کننده مي شود.

در صفحه هاي جوهر الکترونيکي از نور پس زمينه استفاده نمي شود، به همين دليل شما نمي توانيد از آنها در تاريکي استفاده کنيد، اما مي توانيد آنها را در نور مستقيم آفتاب مورد استفاده قرار دهيد، در حالي که بيشتر LCDها در نور مستقيم آفتاب، قابل خواندن نيستند.اگر شما با خواندن متن به مدت طولاني روي مانيتور لپ تاپ تان مشکلي نداريد و همچنين اگر از وب سايت ها و صفحات رنگي زيادي استفاده مي کنيد، صفحات نمايش LCD احتمالا انتخاب مناسبي براي شماست. در غير اين صورت صفحه هاي جوهر الکترونيکي براي شما بهتر هستند. به هر حال، بهتر است قبل از اين که تصميم خود را بگيريد کار با هر يک را تجربه کنيد.

اگر به دنبال يک تبلت همه کاره هستيد که بتواند تمام اين ويژگي ها را يکجا در خود داشته باشد، آي پد بهترين انتخاب است. اين تبلت با ارائه تمام ويژگي ها، مي تواند کتابخوان خوبي براي شما باشد. شما حتي مي توانيد روي آي پد، برنامه هاي رايگان خواندن کتاب kindle، Nook و Kobo را نصب کنيد و به تمام کتاب ها در فروشگاه هاي آنان دسترسي داشته باشيد.

? آي پد فراتر از يک کتابخوان
در ميان بازار تبلت ها، آي پد از محبوبيت بيشتري برخوردار است.کتابخوان هاي الکترونيکي رقيب اصلي تبلت ها و بويژه آي پد هستند. اصلي ترين تفاوت کتابخوان ها و تبلت ها در کاربرد آنهاست. هرچند بعضي از کتابخوان ها کاربردهاي ديگري غير از خواندن کتاب انجام مي دهند اما در مقايسه با کارهايي که با آي پد مي توان انجام داد قابل مقايسه نيستند. آي پد يک ابزار چند رسانه اي است که بيشتر کارهاي يک لپ تاپ معمولي را انجام مي دهد. با استفاده از اين تبلت که آغازگر نسل جديدي از کامپيوتر هاي همراه بود، مي توانيد فيلم سينمايي تماشا کنيد، موزيک گوش کنيد، در اينترنت جستجو کنيد و حتي کتاب الکترونيکي بخوانيد. آموزش تعميرات تبلت

اگر تبلت ها را از نظر سخت افزاري مورد مقايسه قرار دهيم بايد بپذيريم که هر کدام مزايا و معايب خود را دارند. آي پد مانند لپ تاپ ها و کامپيوتر هاي معمولي مجهز به صفحه نمايشگر LCD است در حالي که در کتابخوان ها از نمايشگر با تکنولوژي E ink استفاده مي شود. نمايشگر هاي LCD رنگ هاي مختلف را بازسازي مي کنند و زمان پاسخ سريعي دارند که براي ديدن فيلم و اجراي بازي مناسب هستند، در حالي که نمايشگر هايي با تکنولوژي E ink فقط مي توانند سايه هاي خاکستري را نمايش دهند و سرعت پاسخ دهي آنها نيز به مراتب کمتر است.

تنها مزيت نمايشگرهاي کتابخوان ها اين است که نسبت به نمايشگرهاي LCD طبيعي تر هستند. به عبارتي ديگر اين نمايشگرها درست شبيه کاغذ هستند و اين ويژگي زماني محسوس مي شود که بخواهيد براي مدت طولاني با کتابخوان کار کنيد.
نمايشگرهاي E ink فاقد نور زمينه هستند در حالي که نمايشگر آي پد براي نمايان ساختن تصاوير و متون نياز به زمينه دارد. براي خواندن کتابخوان نياز به منبع نور خارجي است که اين ويژگي موجب کاهش مصرف انرژي در کتابخوان ها مي شود. به طور کلي مصرف باتري در کتابخوان ها بسيار کمتر از آي پد است به طوري که حتي تا 2 هفته مي تواند شارژ را در خود نگه دارد در حالي که آي پد، گرسنه انرژي است و در طول يک روز اکثر انرژي خود را از دست مي دهد. با اين حال آي پد نسبت به تبلت هاي ديگر از مصرف توان کمتري برخوردار است.

شما با خريد يک Ipad مي توانيد علاوه بر اين که از آن به عنوان يک سيستم پخش فايل هاي صوتي استفاده کنيد، سري به دنياي اينترنت بزنيد يا حتي صندوق پست الکترونيک خود را بررسي کنيد و از آن به عنوان يک کتابخوان هم استفاده کنيد. در حقيقت Ipad ترکيبي از يک کتابخوان و يک کامپيوتر شخصي است. اگرچه صفحه رنگي اين کتابخوان سبب شده است که Ipad به عنوان سيستم مناسبي براي مطالعه کتاب هاي عکسدار رنگي مورد توجه دانشجويان قرار گيرد، اما اگر بخواهيد براي طولاني مدت از يک کتابخوان استفاده کنيد، بهتر است کتابخوان هايي نظير کيندل را انتخاب کنيد که نور صفحه نمايشگر آن از پشت تابيده نشده و در نتيجه موجب آزار چشم ها نخواهد شد. کتابخوان Ipad به حجم گوناگوني از کتاب ها دسترسي دارد، به عبارت ديگر Ipad علاوه بر استفاده از کتابخانه ديجيتال اپل مي تواند از اطلاعات وب سايت هاي مختلف استفاده کند. اما به رغم اين که Ipad از نظر تنوع رنگ و داشتن قابليت هايي مانند ورق زدن صفحات کتاب هاي الکترونيکي بهتر از ديگر کتابخوان هاست، در ديگر کتابخوان ها متون کتاب با استفاده از جوهر الکترونيکي و به صورت سياه و سفيد روي نمايشگر به نمايش درمي آيد که در مقايسه از شفافيت و وضوح بيشتري برخوردار است.

اگرچه Ipadها در مقايسه با ديگر کتابخوان ها مزاياي بسيار زيادي دارند، اما اگر به کتابخواني پيش از خواب علاقه مند هستيد، بهتر است کتابخواني با Ipadها را فراموش کنيد؛ چرا که نمايشگرهاي LCD اين کتابخوان ها مانند نمايشگرهاي تلويزيوني و کامپيوتري از خود نوري منتشر مي کنند که موجب کاهش ترشح ملاتونين و در نتيجه ايجاد اختلال در سيکل طبيعي خواب خواهد شد. در چنين شرايطي مغز هنگام خواب تصور مي کند که همچنان در شرايط روز است و به اين ترتيب فرد با مشکلاتي نظير بدخوابي مواجه خواهد شد. اما نمايشگرهاي کتابخوان هايي نظير کيندل و سوني به گونه اي طراحي شده اند که صفحه يک کتاب چاپي را بدون انتشار هرگونه نور مزاحم از سطح صفحه نمايشگر در مقابل فرد خواننده شبيه سازي مي کنند.

? چرا کيندل بهترين کتابخوان است؟
همان طور که مي دانيد بهترين انتخاب براي خواندن کتاب در قالب فايل، تبلت يا کتابخوان الکترونيک است که در مجموع سبک بودن، شارژ باطري طولاني تر، استفاده از جوهر الکترونيک و قيمت ارزان از مهم ترين مزيت هاي يک کتابخوان نسبت به تبلت است. اين در حالي است که اغلب کتابخوان ها تنها يک وسيله با صفحه سياه و سفيد براي خواندن هستند و معمولا امکان هيچ کار ديگري مثل اجراي برنامه و بازي، استفاده کامل از اينترنت و... را ندارند. تقريبا تمام سايت هاي مرور کتابخوان ها، کيندل و نوک را بهترين گزينه ها مي دانند.

کتابخوان کيندل بر خلاف ديگر کتابخوان ها که اغلب لمسي هستند، داراي صفحه کليد کوچکي است که کار با آن راحت است و با کمک کليد چهار جهته مي توان روي متن حرکت کرد. تغيير صفحه توسط کليد هاي جانبي انجام مي شود. در اين کتابخوان تعامل ورق زدن مانند کتابخوان هاي تاچ وجود ندارد. پورت هاي ارتباطي ، شامل USB و خروجي صدا و همچنين ولوم صدا و کليد پاور در زير است. کيفيت بدنه مناسب بوده و اثر انگشت در سطح آن نمايان نخواهد شد.

به دليل استفاده از جوهر الکترونيک، تصاوير در اين کتابخوان مات هستند و به همين علت مطالعه با اين کتابخوان در بلند مدت چشم را خسته نمي کند.البته افرادي که از تبلت به عنوان کتابخوان استفاده مي کنند هم مي توانند با استفاده از زمينه مناسب براي تصوير و کاهش نور با مشکلات کمتري متن مورد نظرشان را مطالعه کنند. البته در محيطي با نور زياد عملا خواندن با تبلت امکان پذير نيست و در چنين شرايطي در کتابخوان کيندل مي توانيد براحتي و بدون وجود هر گونه مشکلي به مطالعه ادامه دهيد اما يکي از معايب بزرگ کيندل اين است که در محيط تاريک، استفاده از کيندل ممکن نيست. امکان پخش موسيقي، همزمان با خواندن متن در کيندل وجود دارد. يکي از مزاياي بزرگ کتابخوان ها امکان استفاده طولاني مدت از آنها با يک بار شارژ باطري است. با خاموش کردن Wi Fi مي توان روزها از کيندل استفاده کرد. مزيت ديگر آن سبکي است که امکان مطالعه به مدت طولاني تنها با يک دست را مي دهد.

قالب اصلي فايل ها در کيندل AZW است. همچنين مي توان با آن به طور مستقيم فايل هاي PDF،MOBI،PRC،TXT و HTML را باز کرد. فايل هاي تصويري مهم مثلBMP،JPG و GIF و صوتي مهم مثل MP3 هم در اين کتابخوان پشتيباني مي شود. با داشتن کيندل يک ايميل اختصاصي در سايت آمازون به شما تعلق مي گيرد. با کمک آن مي توانيد فايل هاي ديگر مثل DOC را به آمازون ارسال کنيد. آمازون پس از تبديل آنها به قالب AZW فايل را از طريق اينترنت (که با سيستم Wi Fi مي توان به آن وصل شد) به طور رايگان به کيندل شما ارسال مي کند.انتقال فايل به کيندل نيز به دو صورت امکان پذير است يا با استفاده از پورت USB مي توان کيندل را به کامپيوتر متصل کرد يا اين که از طريق اينترنت فايلي را به آن منتقل کرد. در تمام فايل هايAZW،MOBI و PDF امکان استفاده همزمان از ديکشنري وجود دارد. کافي است روي کلمه مورد نظر برويد تا معني آن ظاهر شود.
البته ديکشنري هاي قابل استفاده در اين کتابخوان، انگليسي به انگليسي است. اين قابليت در کتاب هاي اسکن شده با تايپ کلمه مورد نظر قابل استفاده است. فناوري Text to Speech نيز مي تواند کتاب را براي شما بخواند که استفاده از اين نرم افزار تنها در فايل هايي با فرمت MOBI و AZW امکان پذير است.

در کتابخوان ها امکان اتصال به اينترنت هم وجود دارد، اما يکي از معايب آن اين است که صفحات وب را در محيطي سياه و سفيد و با سرعت بارگذاري پايين به نمايش مي گذارند. بنابراين جز در مورد ضروري استفاده از کتابخوان براي گشت و گذار در اينترنت چندان جذابيتي براي کاربر نخواهد داشت. کيندل تمام PDF هاي فارسي اعم از فايل هاي اسکن شده و هم فايل هايي که بر مبناي فونت هستند را پشتيباني مي کند. اگرچه متن هاي فارسي کاملا مرتب نمايش داده مي شوند اما در اين کتابخوان امکان تبديل متن فارسي به MOBI يا AZW وجود ندارد.

منبع: سرزمين دانلود
 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ