مقایسه و انتخاب بین کتابخوان های دیجیتال و تبلت ها

این روزها افراد بسیاری ترجیح می دهند مطالعات خود را به صورت دیجیتال انجام دهند. اما آیا کتابخوان بهترین انتخاب برای شماست؟ شما می توانید برای این کاردستگاه های دیگری را با قیمت متفاوت انتخاب کنید که ممکن است این انتخاب کمی گیج کننده باشد.
علاوه بر کتابخوان ها ازتبلت هایی مانند آی پد 2 و تبلت های اندرویدی نیز می توان به عنوان یک کتابخوان الکترونیک استفاده کرد. سوال این است که آیا یک کتابخوان الکترونیک ارزانقیمت برای شما مناسب تر است یا یک تبلت با صفحه رنگی و امکانات بیشتر؟

● کتابخوان یا تبلت؟
از خود بپرسید که واقعا از این دستگاه چه خواسته هایی دارید؟ آیا فقط می خواهید با آن کتاب بخوانید یا به دنبال وسیله ای هستید که بتوانید از آن برای جستجو در وب، گوش کردن به موسیقی،انجام بازی و... نیز استفاده کنید؟ اگر کتاب خواندن تنها خواسته شماست، احتمالا یک کتابخوان با قیمتی حدود 114 تا 189 دلار انتخاب مناسبی برای شماست، اما اگر ویژگی های دیگراین ابزار هم برای شما مهم است، خرید یک تبلت انتخاب بهتری برای برآورده کردن خواسته هایتان خواهد بود که قیمت آن حداقل 500 دلار است.

● چه تبلتی را به عنوان کتابخوان بخریم؟
اگر بزرگی صفحه نمایش برای شما اهمیت دارد، Apple iPad2 ، Kindle DX یا Samsung Galaxy Tab 10 اینچی یا انواع مختلف تبلت های آندرویدی بهترین گزینه برای شما هستند، اما قیمت و وزن آنها در مقایسه با کتابخوان ها نسبتا بیشتر است؛ البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که همه کتابخوان ها دارای این قابلیت هستند که اندازه فونت کتاب را بزرگ تر کنید، بنابراین داشتن صفحه کوچک الزاما به معنی فونت کوچک نیست.

جوهر الکترونیکی نزدیک ترین جایگزین برای کاغذ است. کتابخوان های الکترونیک مانند Kobo، Kindle Nook و Sony Reader از جوهر الکترونیکی استفاده می کنند. البته این نوع صفحه نمایش مشکلاتی نیز دارد. آنها سیاه و سفید هستند و نسبت به LCDها به آرامی تغییر می کنند.با این حال تا حد زیادی به کاغذ شباهت دارند. در صفحه های جوهر الکترونیکی از نور پس زمینه استفاده نمی شود، به همین دلیل شما نمی توانید از آنها در تاریکی استفاده کنید، اما می توانید آنها را در نور مستقیم آفتاب مورد استفاده قرار دهید، در حالی که بیشتر LCDها در نور مستقیم آفتاب قابل خواندن نیستند.از سوی دیگر، LCDها که در تبلت ها استفاده می شوند روشن، رنگی و زیباتر هستند، اما از آنها نمی توان در نور شدید براحتی استفاده کرد و نور پس زمینه آن برای خواندن کتاب در درازمدت خسته کننده می شود.

در صفحه های جوهر الکترونیکی از نور پس زمینه استفاده نمی شود، به همین دلیل شما نمی توانید از آنها در تاریکی استفاده کنید، اما می توانید آنها را در نور مستقیم آفتاب مورد استفاده قرار دهید، در حالی که بیشتر LCDها در نور مستقیم آفتاب، قابل خواندن نیستند.اگر شما با خواندن متن به مدت طولانی روی مانیتور لپ تاپ تان مشکلی ندارید و همچنین اگر از وب سایت ها و صفحات رنگی زیادی استفاده می کنید، صفحات نمایش LCD احتمالا انتخاب مناسبی برای شماست. در غیر این صورت صفحه های جوهر الکترونیکی برای شما بهتر هستند. به هر حال، بهتر است قبل از این که تصمیم خود را بگیرید کار با هر یک را تجربه کنید.

اگر به دنبال یک تبلت همه کاره هستید که بتواند تمام این ویژگی ها را یکجا در خود داشته باشد، آی پد بهترین انتخاب است. این تبلت با ارائه تمام ویژگی ها، می تواند کتابخوان خوبی برای شما باشد. شما حتی می توانید روی آی پد، برنامه های رایگان خواندن کتاب kindle، Nook و Kobo را نصب کنید و به تمام کتاب ها در فروشگاه های آنان دسترسی داشته باشید.

● آی پد فراتر از یک کتابخوان
در میان بازار تبلت ها، آی پد از محبوبیت بیشتری برخوردار است.کتابخوان های الکترونیکی رقیب اصلی تبلت ها و بویژه آی پد هستند. اصلی ترین تفاوت کتابخوان ها و تبلت ها در کاربرد آنهاست. هرچند بعضی از کتابخوان ها کاربردهای دیگری غیر از خواندن کتاب انجام می دهند اما در مقایسه با کارهایی که با آی پد می توان انجام داد قابل مقایسه نیستند. آی پد یک ابزار چند رسانه ای است که بیشتر کارهای یک لپ تاپ معمولی را انجام می دهد. با استفاده از این تبلت که آغازگر نسل جدیدی از کامپیوتر های همراه بود، می توانید فیلم سینمایی تماشا کنید، موزیک گوش کنید، در اینترنت جستجو کنید و حتی کتاب الکترونیکی بخوانید. آموزش تعمیرات تبلت

اگر تبلت ها را از نظر سخت افزاری مورد مقایسه قرار دهیم باید بپذیریم که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. آی پد مانند لپ تاپ ها و کامپیوتر های معمولی مجهز به صفحه نمایشگر LCD است در حالی که در کتابخوان ها از نمایشگر با تکنولوژی E ink استفاده می شود. نمایشگر های LCD رنگ های مختلف را بازسازی می کنند و زمان پاسخ سریعی دارند که برای دیدن فیلم و اجرای بازی مناسب هستند، در حالی که نمایشگر هایی با تکنولوژی E ink فقط می توانند سایه های خاکستری را نمایش دهند و سرعت پاسخ دهی آنها نیز به مراتب کمتر است.

تنها مزیت نمایشگرهای کتابخوان ها این است که نسبت به نمایشگرهای LCD طبیعی تر هستند. به عبارتی دیگر این نمایشگرها درست شبیه کاغذ هستند و این ویژگی زمانی محسوس می شود که بخواهید برای مدت طولانی با کتابخوان کار کنید.
نمایشگرهای E ink فاقد نور زمینه هستند در حالی که نمایشگر آی پد برای نمایان ساختن تصاویر و متون نیاز به زمینه دارد. برای خواندن کتابخوان نیاز به منبع نور خارجی است که این ویژگی موجب کاهش مصرف انرژی در کتابخوان ها می شود. به طور کلی مصرف باتری در کتابخوان ها بسیار کمتر از آی پد است به طوری که حتی تا 2 هفته می تواند شارژ را در خود نگه دارد در حالی که آی پد، گرسنه انرژی است و در طول یک روز اکثر انرژی خود را از دست می دهد. با این حال آی پد نسبت به تبلت های دیگر از مصرف توان کمتری برخوردار است.

شما با خرید یک Ipad می توانید علاوه بر این که از آن به عنوان یک سیستم پخش فایل های صوتی استفاده کنید، سری به دنیای اینترنت بزنید یا حتی صندوق پست الکترونیک خود را بررسی کنید و از آن به عنوان یک کتابخوان هم استفاده کنید. در حقیقت Ipad ترکیبی از یک کتابخوان و یک کامپیوتر شخصی است. اگرچه صفحه رنگی این کتابخوان سبب شده است که Ipad به عنوان سیستم مناسبی برای مطالعه کتاب های عکسدار رنگی مورد توجه دانشجویان قرار گیرد، اما اگر بخواهید برای طولانی مدت از یک کتابخوان استفاده کنید، بهتر است کتابخوان هایی نظیر کیندل را انتخاب کنید که نور صفحه نمایشگر آن از پشت تابیده نشده و در نتیجه موجب آزار چشم ها نخواهد شد. کتابخوان Ipad به حجم گوناگونی از کتاب ها دسترسی دارد، به عبارت دیگر Ipad علاوه بر استفاده از کتابخانه دیجیتال اپل می تواند از اطلاعات وب سایت های مختلف استفاده کند. اما به رغم این که Ipad از نظر تنوع رنگ و داشتن قابلیت هایی مانند ورق زدن صفحات کتاب های الکترونیکی بهتر از دیگر کتابخوان هاست، در دیگر کتابخوان ها متون کتاب با استفاده از جوهر الکترونیکی و به صورت سیاه و سفید روی نمایشگر به نمایش درمی آید که در مقایسه از شفافیت و وضوح بیشتری برخوردار است.

اگرچه Ipadها در مقایسه با دیگر کتابخوان ها مزایای بسیار زیادی دارند، اما اگر به کتابخوانی پیش از خواب علاقه مند هستید، بهتر است کتابخوانی با Ipadها را فراموش کنید؛ چرا که نمایشگرهای LCD این کتابخوان ها مانند نمایشگرهای تلویزیونی و کامپیوتری از خود نوری منتشر می کنند که موجب کاهش ترشح ملاتونین و در نتیجه ایجاد اختلال در سیکل طبیعی خواب خواهد شد. در چنین شرایطی مغز هنگام خواب تصور می کند که همچنان در شرایط روز است و به این ترتیب فرد با مشکلاتی نظیر بدخوابی مواجه خواهد شد. اما نمایشگرهای کتابخوان هایی نظیر کیندل و سونی به گونه ای طراحی شده اند که صفحه یک کتاب چاپی را بدون انتشار هرگونه نور مزاحم از سطح صفحه نمایشگر در مقابل فرد خواننده شبیه سازی می کنند.

● چرا کیندل بهترین کتابخوان است؟
همان طور که می دانید بهترین انتخاب برای خواندن کتاب در قالب فایل، تبلت یا کتابخوان الکترونیک است که در مجموع سبک بودن، شارژ باطری طولانی تر، استفاده از جوهر الکترونیک و قیمت ارزان از مهم ترین مزیت های یک کتابخوان نسبت به تبلت است. این در حالی است که اغلب کتابخوان ها تنها یک وسیله با صفحه سیاه و سفید برای خواندن هستند و معمولا امکان هیچ کار دیگری مثل اجرای برنامه و بازی، استفاده کامل از اینترنت و... را ندارند. تقریبا تمام سایت های مرور کتابخوان ها، کیندل و نوک را بهترین گزینه ها می دانند.

کتابخوان کیندل بر خلاف دیگر کتابخوان ها که اغلب لمسی هستند، دارای صفحه کلید کوچکی است که کار با آن راحت است و با کمک کلید چهار جهته می توان روی متن حرکت کرد. تغییر صفحه توسط کلید های جانبی انجام می شود. در این کتابخوان تعامل ورق زدن مانند کتابخوان های تاچ وجود ندارد. پورت های ارتباطی ، شامل USB و خروجی صدا و همچنین ولوم صدا و کلید پاور در زیر است. کیفیت بدنه مناسب بوده و اثر انگشت در سطح آن نمایان نخواهد شد.

به دلیل استفاده از جوهر الکترونیک، تصاویر در این کتابخوان مات هستند و به همین علت مطالعه با این کتابخوان در بلند مدت چشم را خسته نمی کند.البته افرادی که از تبلت به عنوان کتابخوان استفاده می کنند هم می توانند با استفاده از زمینه مناسب برای تصویر و کاهش نور با مشکلات کمتری متن مورد نظرشان را مطالعه کنند. البته در محیطی با نور زیاد عملا خواندن با تبلت امکان پذیر نیست و در چنین شرایطی در کتابخوان کیندل می توانید براحتی و بدون وجود هر گونه مشکلی به مطالعه ادامه دهید اما یکی از معایب بزرگ کیندل این است که در محیط تاریک، استفاده از کیندل ممکن نیست. امکان پخش موسیقی، همزمان با خواندن متن در کیندل وجود دارد. یکی از مزایای بزرگ کتابخوان ها امکان استفاده طولانی مدت از آنها با یک بار شارژ باطری است. با خاموش کردن Wi Fi می توان روزها از کیندل استفاده کرد. مزیت دیگر آن سبکی است که امکان مطالعه به مدت طولانی تنها با یک دست را می دهد.

قالب اصلی فایل ها در کیندل AZW است. همچنین می توان با آن به طور مستقیم فایل های PDF،MOBI،PRC،TXT و HTML را باز کرد. فایل های تصویری مهم مثلBMP،JPG و GIF و صوتی مهم مثل MP3 هم در این کتابخوان پشتیبانی می شود. با داشتن کیندل یک ایمیل اختصاصی در سایت آمازون به شما تعلق می گیرد. با کمک آن می توانید فایل های دیگر مثل DOC را به آمازون ارسال کنید. آمازون پس از تبدیل آنها به قالب AZW فایل را از طریق اینترنت (که با سیستم Wi Fi می توان به آن وصل شد) به طور رایگان به کیندل شما ارسال می کند.انتقال فایل به کیندل نیز به دو صورت امکان پذیر است یا با استفاده از پورت USB می توان کیندل را به کامپیوتر متصل کرد یا این که از طریق اینترنت فایلی را به آن منتقل کرد. در تمام فایل هایAZW،MOBI و PDF امکان استفاده همزمان از دیکشنری وجود دارد. کافی است روی کلمه مورد نظر بروید تا معنی آن ظاهر شود.
البته دیکشنری های قابل استفاده در این کتابخوان، انگلیسی به انگلیسی است. این قابلیت در کتاب های اسکن شده با تایپ کلمه مورد نظر قابل استفاده است. فناوری Text to Speech نیز می تواند کتاب را برای شما بخواند که استفاده از این نرم افزار تنها در فایل هایی با فرمت MOBI و AZW امکان پذیر است.

در کتابخوان ها امکان اتصال به اینترنت هم وجود دارد، اما یکی از معایب آن این است که صفحات وب را در محیطی سیاه و سفید و با سرعت بارگذاری پایین به نمایش می گذارند. بنابراین جز در مورد ضروری استفاده از کتابخوان برای گشت و گذار در اینترنت چندان جذابیتی برای کاربر نخواهد داشت. کیندل تمام PDF های فارسی اعم از فایل های اسکن شده و هم فایل هایی که بر مبنای فونت هستند را پشتیبانی می کند. اگرچه متن های فارسی کاملا مرتب نمایش داده می شوند اما در این کتابخوان امکان تبدیل متن فارسی به MOBI یا AZW وجود ندارد.

منبع: سرزمین دانلود