تشخیص کارتریج تقلبی

کارتريج هاي تقلبي ، شارژي يا غير اوريجينال معمولا از خارج از کشور وارد مي شوند و يا در داخل کشور با جمع آوري کارتريج هاي کارکرده و تعويض قطعات مصرفي آن به عنوان کارتريج اورجينال در اختيار مصرف کننده قرار مي گيرند.
در واقع همه اين کارتريج ها اصلي نبوده و استفاده از آنها توصيه نمي شود.
نحوه تشخيص اصالت کارتريج
تشخيص اصلي و يا طرح بودن کارتريج بسيار مشکل بوده و گاهي افرادي که سالها تجربه در اين زمينه دارند نيز در تشخيص آن دچار اشتباه مي شوند . از اين رو خريد کارتريج بايد از فروشگاه هاي معتبر و قابل اطمينان صورت گيرد.
توجه به هولوگرام ليزري شرکت سازنده و نيز اصالت و اعتبار فروشنده مي تواند انتخاب درست شما را تضمين نمايد.
ويژگي هاي کارتريج هاي ريفيل يا دوباره (چندباره) پر شده
کارتريج هاي ريفيل(Refill) همان کارتريج هايي اند که دوباره توسط مراکز غير مجاز پرشده و به بازار عرضه مي شوند. اين کارتريج ها در مقايسه با کارتريج هاي اوريجينال و اصلي که توسط خود کمپاني سازنده توليد مي شود، طبق آمار ارائه شده در وبسايت شرکت اچ پي، 27 درصد کيفيت چاپ مورد نظر را کاهش مي دهد که اين کاهش کيفيت بسيار ملموس است. علاوه بر اين 16 درصد نيز احتمال خراب شدن دستگاه افزايش مي يابد.
ضمنا در اکثر مواقع کارتريج هاي شارژ شده به اندازه نمونه اصلي ظرفيت چاپ ندارند. کارتريج هاي ريفيل يا پر شده با بيش از 3 برابر قيمت تمام شده در بازار به فروش مي رسند در حاليکه کارتريج هاي اوريجينال با 6 تا 12 درصد سود فروخته مي شوند. به عبارت ديگر قيمت تمام شده کالا براي فروشنده اين نوع کارتريج ها، يک هفتم قيمت تمام شده کارتريج هاي اصل و اوريجينال است و هنگام فروش، با يک دوم قيمت کارتريج اصلي فروخته مي شوند.
طبق آمار شرکت اچ پي در اين زمينه، مشاهده شد که کارتريج هاي اصلي بيش از 34.7 درصد تعداد صفحه بيشتري را نسبت به کارتريج هاي تقلبي و پرشده چاپ مي کند.
افزون بر مطالب بالا؛ افزايش مصرف کاغذ متعاقبا باعث قطع تعداد بيشتري از درختان گشته و اثر خود را بر اکوسيستم و چرخه زندگي بشر خواهد گذاشت. آموزش تعميرات پرينتر
آيا در کارهايي که کيفيت چاپ اهميتي ندارد استفاده از کارتريج هاي ريفيل مقرون به صرفه تر نيست؟
اين سوالي است که معمولا بين مشتريان مواد مصرفي مطرح است. کارتريج هاي ريفيل همانطور که گفته شد از قيمت پايين تري برخوردار بوده و براي کوتاه مدت مقرون به صرفه به نظر مي رسد، اما با توجه به اينکه استهلاک دستگاه را بالا برده و سبب افزايش خرابي آن مي شود، در بلند مدت به ضرر کاربر بوده و به اصطلاح تمام صرفه جويي ها در اين زمينه را بايد براي تعمير دستگاه خود بپردازد. با اين تفاوت که در صورت استفاده از
کارتريج اصلي، احتمال وقوع اين خرابي بسيار کمتر بوده و دستگاه نيز مستهلک نمي شود.
با توجه به موارد ذکر شده؛ مي توان يکي از دو حالت زير را برگزيد:
اول، ظرفيت کم و کيفيت پايين چاپ، افزايش احتمال خرابي دستگاه، پرداخت سه برابر ارزش واقعي کالا (به عبارت ديگر تحميل هزينه ها)؛
و دوم، کالاي اصلي با ظرفيت چاپ کامل، بهترين کيفيت چاپ و با ارزش واقعي.