ربات و رباتیک چیست؟

 

 ربات چيست؟

 

هر دستگاه الکترومکانيکي که عمل خاصي را انجام دهد ربات ناميده مي شود. اين دستگاه مي تواند جهت انجام يک وظيفه خاص برنامه ريزي شود.

تفاوت ربات با انسان از بسياري جهات قابل چشم پوشي نيست.

مثلا خستگي ناپذيري و انجام يک کار تکراري با دقت فراوان و يا کارهايي که توان زيادي نياز دارند و بازوهاي انسان توان لازم براي انجام آن را ندارند به راحتي از عهده ربات ها بر مي آيد. در اينجا يک کليپ جالب از رباتي که براي چيدن نارگيل از درختان بالا ميرود قرارداده شده است.

 

 رباتها ميتوانند بسيار ساده و يا با ساختاري پيچيده باشند ولي در همه حالتها ربات ترکيب علوم مکانيک و الکترونيک است، امروزه رشته ويژه اي به نام مکاترونيک ويژه رباتيک در دانشگاهها تدريس مي گردد.

 

ربات هايي که امروزه بسيار بسيار در حال تکاملند ربات هاي انسان نما هستند، ژاپن به عنوان پيشتاز اين عرصه هر روز در حال تکميل اين پروژه عظيم مي باشد، چارچوب بدن ، اعضاي مهم مانند چشم( چشمي که قابليت ديدن و تشخيص دادن را داشته باشد) تاکنون طراحي وساخته شده اند و سالهاي اخير در حال طراحي چهره هم به لحاظ ظاهري (سايز و رنگ و ابعاد) وهم به لحاظ باطني (به گونه اي که غم و شادي و عصبانيت را نشان دهد) ميباشد. محققان ژاپني اعلام کرده اند تا سال 2050 ربات هاي انسان نما با قابليت هاي يک انسان کامل (احساسات و عواطف، عقل و درک شرايط و …) را به بازار عرضه خواهند نمود..

 

در چنين شرايط کشور مانيز جايگاه ويژه اي پيدا کرده و جوانان و محققان ايران نيز ربات هاي بسياري ساخته اند  و در تکاپو براي آموزش رباتيک کودکان و در بسياري از مسابقات رتبه هاي عالي کسب کرده اند، تيم روباتيک دانشگاه آزاداسلامي قزوين در رقابتهاي جهاني 2011 ترکيه در رشته ربات شبيه ساز امداد قهرمان جهان شد.

 

همچنين تيم MRL دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در اين رقابتها که در شهر استانبول ترکيه جريان داشت به طور مشترک با تيم دانشگاه شهيد بهشتي بر سکوي قهرماني ايستاد.

 

 

 

ايده ساخت ربات از کجا مي آيد؟

 

دو نکته در بوجود آمدن و ايده اصلي ربات اهميت دارد ابتدا اينکه يک مشکل يا سختي کار وجود دارد و بايد حل گردد. دوم اينکه در طبيعت موجودي آن را حل کرده يا نه؟

 مثلا تونل زدن زير خاک يک مشکل بيان ميگردد. و در طبيعت يک کرم کوچولو براحتي مي تواند زير خاک حرکت نمايد اين دو باعث طراحي و ساخت يک ربات مي گردد که به صورت اتوماتيک تونل کنده و پيش مي رود. همين طور حرکت هاي سريع ماهي يا کوسه زير آب و …

 

 

ربات‌ها چه کارهايي انجام مي‌دهند؟

 

بيشتر ربات‌ها امروزه در کارخانه‌ها براي ساخت محصولاتي مانند اتومبيل؛ الکترونيک و همچنين براي اکتشافات زيرآب يا در سيارات ديگر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

 

ربات‌ها از چه ساخته مي‌شوند؟

 

ربات‌ها داراي سه قسمت اصلي هستند:

مغز که معمولاً يک کامپيوتر است.

محرک و بخش مکانيکي شامل موتور، پيستون، تسمه، چرخ‌ها، چرخ دنده‌ها و …

سنسور که مي‌تواند از انواع بينايي، صوتي، تعيين دما، تشخيص نور، تماسي يا حرکتي باشد.

با اين سه قسمت، يک ربات مي‌تواند با اثرپذيري و اثرگذاري در محيط کاربردي‌تر شود.