سیستم عامل در تبلت ها

توانايي يک تبلت به نرم افزارهاي درون آن است و نرم افزار نيز بايد در محيط سيستم عامل مخصوص خود اجرا شود. اين محيط مي‌تواند سيستم عامل آندرويد باشد با انبوهي از نرم افزارها که توسط کاربران توليد شده است و يا سيستم عامل IOS شرکت اپل که فقط روي تبلت‌هاي مخصوص خودش به نام آي پد اجرا مي‌شود. بيشترين تبلت‌هاي موجود در بازار مجهز به آندرويد هستند با اين حال سيستم عامل آندرويدچ داراي نسخه‌هاي متعددي است و مي‌توان گفت هرچه نسخه اين سيستم عامل بالاتر باشد کارايي و انعطاف آن بيشتر است.

پشتيباني از زبان فارسي در تبلت ها
توجه داشته باشيد که توانايي پشتيباني از زبان فارسي در تمام نسخه‌هاي آندرويد، مخصوصاً نسخه‌هاي اوليه وجود ندارد. زبان فارسي را مي‌توان با کمک برخي برنامه‌ها و تنظيمات يا با تغيير نسخه سيستم عامل به تبلت افزود ولي اين کار نيز دردسرهاي خود را دارد پس بهتر است از همان ابتدا، زبان فارسي روي دستگاه باشد.

توانايي هاي نرم افزاري تبلت ها
تبلت‌ها اغلب کاربردهاي ساده يک کامپيوتر را دارند. البته نه با قدرتي که يک رايانه دسکتاپ برنامه‌ها را اجرا مي‌کند اما از طريق آن‌ها مي‌توانيد به مرور اينترنت بپردازيد، اسناد متني را ويرايش کنيد،‌اي ايميل‌ها را پاسخ بدهيد و بسياري موارد ديگر. اغلب نرم افزارهاي اداري و حتي برخي از نرم افزارهاي مهندسي روي تبلت‌ها قابل اجرا هستند و به عنوان مثال اخيراً نرم افزار نقشه کشي اتوکد هم معرفي شده است. يکي از مواردي که در کار با نرم افزارهاي مختلف اهميت دارد توان پردازشي دستگاه است.

سرگرمي و تبلت
يکي از مهم‌ترين کاربردهاي تبلت‌ها نيز سرگرمي است در واقع مي‌توان گفت مهم‌ترين کاربرد فعلي تبلت براي اغلب کاربران سرگرمي است. بازي‌هاي زيادي وجود دارند که مي‌توانيد آن‌ها را روي يک تبلت کوچک اجرا کنيد با اين حال همچنان هيجان يک بازي سرگرم کننده مانند آنچه که در کامپيوتر است را دارند. ضمن اينکه بازي در يک تبلت بسيار جذاب است زيرا با تکان دادن آن مي‌توانيد بازي را کنترل کنيد و اين دستگاه مانند يک دسته بازي عمل خواهد کرد. با اين تفاوت که يک صفحه نمايش بزرگ در ميان دستان شماست. آموزش تعمير تبلت

صفحه نمايش تبلت ها
صفحه نمايش اغلب تبلت‌ها در دو سايز هفت يا ?? اينچي توليد مي‌شود و مي‌توانيد بين مدل‌هاي هفت اينچي مانند مدل گالکسي سامسونگ يا ويوپد شرکت ويوسونيک و مدل‌هاي ?? اينچي مانند آي پد شرکت اپل يکي را انتخاب کنيد. به طور معمول هرچقدر صفحه نمايش بزرگ‌تر باشد کار با آن راحت‌تر است و خواندن صفحات وب يا مشاهده برنامه‌ها به آساني انجام مي‌شود اما در مقابل مواردي مثل عمر باتري کاهش پيدا مي‌کند. اگر هم دنبال سايز کوچک‌تر هستيد تا بتوانيد آن را به راحتي در کيف و کوله پشتي رها کنيد مدل‌هاي هفت اينچي مناسب‌تر هستند.

 منبع: آسموني