معرفی P8Z68-V Pro جدیدترین مادر برد Asus

سرانجام مادربوردهاي مجهز به چيپ‌ست Z68 پا به عرصه IT گذاشتند. چيپ‌ستي که به گفته اينتل برخي نواقص و محدوديت‌هاي دو چيپ‌ست P67 و H67 در آن برطرف شده و امکانات و قابليت‌هاي جديدي را در اختيار کاربر قرار مي‌دهد. اولين مادربورد از اين مجموعه که به دستمان رسيده، P8Z68-V Pro محصول شرکت Asus بوده و آن‌طور که از ظواهر امر پيداست، جزء محصولات ميان‌قيمت به شمار مي‌آيد.

پردازنده و چيپ‌ست
ظاهر اين مادربورد بسيار شبيه Asus P8P67 Pro طراحي شده که تا حدودي بهينه شده‌است. خنک‌کننده‌هاي روي مادربورد برخلاف مدل قبلي به خوبي روي مادربورد محکم شده‌اند و ظاهر آنها هم کمي تغيير کرده است. دوره آموزش تعمير کامپيوتر

 

رابط‌ها و پورت‌ها
چيپ‌ست Z68 مانند P67 تنها از دو پورت SATA 3 پشتيباني مي‌کند. Asus نيز يک کنترلر Marvell‌ روي مادربورد قرار داده تا تعداد اين پورت‌ها به چهار عدد برسد. اين‌بار Asus براي ارائه پورت‌هاي USB 3.0 به سراغ کنترلرهاي ASMedia رفته‌است.

دو عدد از اين کنترلرها روي مادربورد قرار گرفته و چهار پورت USB 3.0 (دو عدد در عقب و دو عدد با استفاده از رابط مخصوص) نيز در اين مادربورد تعبيه شده‌است. براي پورت eSATA II نيز يک کنترلر JMicron JMB362 در نظر گرفته شده‌است.

رابط‌هاي روي مادربورد شامل يک PCI-E x16، يک PCI-E x8، يک PCI-E x4، دو PCI-E x1 و دو PCI مي‌شود. نکته‌اي که بايد در اينجا در نظر گرفته شود اين است که، رابط PCI-E x4 تنها در صورتي مي‌تواند با سرعت x4 فعاليت کند که دو رابط PCI-Ex1، پورت eSATA II و يکي از کنترلرهاي USB 3.0 غيرفعال شوند. فاصله ميان دو پورت PCI-E x16 و PCI-E x8 به نحوي است که فضاي کافي براي عبور هوا وجود دارد و اين موضوع باعث کاهش دماي کارت‌هاي ‌گرافيک هنگام استفاده از فناوري توسعه‌دهنده گرافيکي مانند SLI يا CrossfireX مي‌شود.

پايين مادربورد دکمه‌هاي روشن و خاموش قرار دارند اما خبري از Debug LED نيست. با وجود اين، چند ديود‌نوري کوچک روي مادربورد قرار دارد که با بروز مشکل در هر قسمت روشن شده و به کاربر هشدار مي‌دهند.

 

پانل پشت
همان‌طور که گفتيم، Z68 ترکيبي از P67 و H67 است و در پانل پشت مادربورد مي‌توان بخشي از حاصل اين ترکيب را مشاهده کرد. در کنار پورت‌هاي معمول، خروجي‌هاي تصوير D-Sub، DVI و HDMI نيز قرار دارند. با اين حال، وجود اين پورت‌ها باعث مي‌شود، جا براي پورت‌هاي ديگر تنگ شده و در نهايت پورت‌هاي ضروري مانند PS/2 حذف شوند (يک روز از زمان تست ما به پيدا کردن يک صفحه‌کليد با پورت USB سپري شد!). مورد ديگري که در اينجا خودنمايي مي‌کند، بلوتوث نسخه 1/2 است که از ويژگي BT GO! پشتيباني مي‌کند.

 

Lucid Virtu
ما اين مادربورد را در هر دو حالت iGPU (اولويت با پردازنده‌گرافيکي مجتمع) و dGPU (اولويت با کارت‌گرافيک) تست کرديم. نرم‌افزار Lucid Virtu با برخي نرم‌افزار‌ها و بازي‌ها مشکل دارد. به‌عنوان مثال، در تست‌هاي ما در حالت dGPU، اجراي نرم‌افزار 3D Mark 11 و بازي Stalker ممکن نبود و بايد Lucid Virtu را غير‌فعال مي‌کرديم.

در حالت iGPU نيز گاهي اوقات کارت‌گرافيک شناسايي نمي‌شد و مادربورد براي پردازش تصاوير همچنان از پردازنده‌گرافيکي مجتمع استفاده مي‌کرد. اين نکته را نيز بايد در نظر داشت که استفاده از حالت iGPU اندکي کارايي نهايي را کاهش مي‌دهد (براي کسب اطلاعات بيشتر درباره اين فناوري و ديگر فناوري‌هاي موجود در اين چيپ‌ست به مقاله چيپ‌ستي از نسل آينده که در شماره 30 منتشر شده مراجعه کنيد).

 

بايوس
بايوس UEFI به دو صورت خلاصه و مفصل طراحي شده‌است. در اولين ورود به بايوس، نخست مدل خلاصه نمايش داده مي‌شود که شامل مشخصات سيستم، انتخاب درايو بوت و ولتاژ و دما است. در حالت مفصل نيز تمامي امکانات و تنظيمات در اختيارتان قرار خواهدگرفت. بعضي از تنظيمات در جاي مناسب قرار ندارند و براي اورکلاک نيز علاوه بر انجام آن به صورت دستي، قابليتي نيز براي اورکلاک خودکار در نظر گرفته شده‌است.

 

اورکلاک
قبلاً پردازنده Core i5 2500K را روي يک مادربورد مجهز به چيپ‌ست P67 اورکلاک کرده بوديم. حالا در اين مادربورد مشاهده مي‌کنيم که در حالت اورکلاک حداکثر فرکانس همان پردازنده با خنک‌کننده يکسان، 100 مگاهرتز افزايش يافته و به 5200 مگاهرتز مي‌رسد (فرکانس پايه 100 مگاهرتز، ضريب 52، ولتاژ پردازنده 1/45 ولت). در اين حالت نتايج تست WPrime، در دو دست 32M و 1024M به ترتيب 6/804 و 216/324 ثانيه است.