میکروكنترلر

تراشه­ای است که کل سیستم یک کامپیوتر اعم از RAM ,CPU,I/O، مبدلهای آنالوگ به دیجیتال،A/D ,ROM را دارا می باشد. این تراشه­ها با توجه به قیمت کم، حجم کوچک و توانایی های باور نکردنی شان اغلب در مدارهای پیشرفته الکترونیکی که نیاز به پردازش یا کنترل می­باشد به کار می­رود. توانایی­های زیاد این تراشه باعث شده که در اغلب وسایلی که در کارهای روزمره بکار میروند استفاده شوند. موارد استفاده این تراشه­ها در کنترل تلویزیون­ها ،کنترل دور موتور ماشین لباس شویی و کنترل دمای یخچال­های جدید و قفل الکترونیکی اتومبیل­های جدید و... استفاده می­شود (واردات قطعات الکترونیکی)

این تراشه­ها توانایی ذخیره اطلاعات و اجرای آن در زمان معین را دارند. برای برنامه نویسی میکروکنترلر، شخص، برنامه­ای بوسیله کامپیوتر می­نویسد و پس از کامپایل کردن، برنامه کامپایل شده توسط یک برد الکترونیکی که Programmer خوانده می­شود به داخل میکرو کنترلر منتقل می­شود.

برنامه­هایی که معمولاً برای نوشتن و کامپایل برنامه­های میکروکنترلر استفاده می­شود برنامه­های به زبان BASIC یا C می­باشند.

انواع میکروکنترلرهایی که امروزه استفاده می­شوند PIC (Micro Chip) ، AVR و8051 است. در این بین، میکروهای PIC ، AVR قدرت پردازش بالاتر، سرعت بیشتر و حافظه­های بالاتری هستند. ولی میکروکنترلر 8051 که اغلب در دانشگاه­ها تدریس می­شود کمی ضعیف­تر از دو نوع مذکور است اما منابع مطالعاتی بیشتری دارد و اغلب دانشجویان از این نوع میکروکنترلر استفاده می­کنند.