تبلت بهتر است يا لپ‌تاپ؟

يکي از دلايلي که يک تبلت به لپ‌تاپ ارجحيت دارد، عمر بسيار طولاني‌تر باتري آن است. آموزش تعمير تبلت

به گزارش ايتنا کامران کاظمي ـ کارشناس نرم‌افزار ـ در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: تبلت‌ها به خاطر نوع طراحي‌شان در مقايسه با رايانه‌هاي معمولي، سبک‌ترند و حمل و انتقال‌شان به نسبت راحت‌تر است و شايد بعضي از انواع آن هنوز داراي وزن بالايي باشند و به راحتي در دست جاي نگيرند، اما زماني که کاربر آن را برروي پا و يا هر سطح ديگري بگذاريد، عالي هستند و لپ‌تاپ هم که جزو وسايل قابل حمل و متحرک محسوب مي‌شود، زماني را براي روشن شدن مي‌گيرد و معمولا بعد از مدتي استفاده، گرماي غيرقابل تحملي توليد مي‌کند.

وي تصريح کرد: در استفاده از گوشي‌هاي هوشمند، با اين‌که دسترسي راحتي به اينترنت وجود دارد اما مطالعه يک صفحه اينترنتي برروي تبلت در مقايسه با گوشي همراه که از نسخه ديگري از وب‌سايت‌ها استفاده مي‌کنند و بسيار ريز و کوچک است، لذت‌بخش‌تر خواهد بود.
گفتني است وجود يک تبلت در محل کار، مي‌تواند براي انجام کارهاي ابتدايي مثل چک کردن اي‌ميل‌ها و رسيدگي به برنامه‌ها کاملا موثر باشد و حتي اگر در مدارس، اين امکان فراهم شود که نسخه ديجيتالي کتاب‌هاي درسي به دانش‌آموزان معرفي شود، آنها هم مي‌توانند با ذخيره کتاب‌ها در تبلت و همراه بردن آن، از لحاظ اقتصادي نيز به صرفه است.

کاظمي در ادامه با بيان اينکه تبلت مزاياي قابل توجهي دارد، اظهار کرد: تبلت‌ها براي بازي و سرگرمي عالي هستند و از آن‌جا که تبلت‌ها فقط يک صفحه نمايشگر بزرگ هستند، بهترين وسيله براي تماشاي فيلم و برنامه‌هاي تلويزيوني به شمار مي‌روند.
لازم به ذکر است بازي‌ها تنها گزينه‌اي نيستند که مي‌توانيد روي تبلت دانلود کنيد. بعضي از انواع تبلت‌ها که ارزش بيش‌تر هزينه کردن را دارند، مجهز به فروشگاهي هستند که مي‌توان برنامه‌هاي جانبي زيادي را از آن خريد و سطح کاربري دستگاه را ارتقاء داد و در ضمن، کاربر راحت‌تر مي‌تواند تمام برنامه‌هاي مورد علاقه‌ خود را در تبلت نصب کنند، بدون اينکه نياز به وارد کردن رمز ثبت يا رمز خريد محصول داشته باشند.

اين کارشناس نرم‌افزار يادآور شد: اکثر لپ‌تاپ‌ها قبل از اتصال به پريز برق، حدود ? ساعت و نيم شارژ نگه مي‌دارند، در صورتي که آي‌پد را مي‌توان براي يک روز کامل، بدون نياز به اتصال به پريز برق استفاده کرد و حتي گوشي هوشمند HTC مدل Driod Incredible حداقل دو بار در روز نياز به شارژ دارد و اگر کاربري اينترنت را هم به آن اضافه کند، بيش‌تر از اين هم خواهد شد و اين‌که کاربر مجبور باشد شارژر لپ‌تاپ يا گوشي را مدام حمل کند يا دائم دنبال يک پريز برق بگردد، قاعدتا سخت خواهد بود. 

منبع: ايتنا