تأثیر رباتیک در جامعه

 

 علم رباتيک در اصل در صنعت به‌کار مي‌رود و ما تأثير آن را در محصولاتي که هر روزه استفاده مي‌کنيم، مي‌بينيم. که اين تأثيرات معمولاً در محصولات ارزان‌تر ديده مي‌‌شود.

 

ربات‌ها معمولاً در مواردي استفاده مي‌شوند که بتوانند کاري را بهتر از يک انسان انجام دهند يا در محيط پر خط فعاليت نمايند مثل اکتشافات در مکان‌هاي خطرناک مانند آتش‌فشان‌ها که مي‌توان بدون به خطر انداختن انسان‌ها انجام داد.

 

 

مشکلات رباتيک

 

البته مشکلاتي هم هست. يک ربات مانند هر ماشين ديگري، مي‌تواند بشکند يا به هر علتي خراب شود. ضمناً آن‌ها ماشين‌هاي قدرتمندي هستند که به ما اجازه مي‌دهند کارهاي معيني را کنترل کنيم.

 

خوشبختانه خرابي ربات‌ها بسيار نادر است زيرا سيستم رباتيک با مشخصه‌هاي امنيتي زيادي طراحي مي‌شود که مي‌تواند آسيب‌ آن‌ها را محدود ‌کند.

 

در اين حوزه نيز مشکلاتي در رابطه با انسان‌هاي شرور و استفاده از ربات‌ها براي مقاصد شيطاني داريم. مطمئناً ربات‌ها مي‌توانند در جنگ‌هاي آينده استفاده شوند. اين مي‌تواند هم خوب و هم بد باشد. اگر انسان‌ها اعمال خشونت آميز را با فرستادن ماشين‌ها به جنگ يکديگر نمايش دهند، ممکن است بهتر از فرستادن انسان‌ها به جنگ با يکديگر باشد.

ربات‌ها مي‌توانند براي دفاع از يک کشور در مقابل حملات استفاده مي‌شوند تا تلفات انساني را کاهش دهد. آيا جنگ‌هاي آينده مي‌تواند فقط يک بازي ويدئويي باشد که ربات‌ها را کنترل مي‌کند؟

 

 

مزاياي رباتيک

 

مزايا کاملاً آشکار است. معمولاً يک ربات مي‌تواند کارهايي که ما انسان‌ها مي‌خواهيم انجام دهيم را ارزان‌تر انجام‌ دهد. علاوه بر اين ربات‌ها مي‌توانند کارهاي خطرناک مانند نظارت بر تأسيسات انرژي هسته‌اي يا کاوش يک آتش‌فشان را انجام دهند. ربات‌ها مي‌توانند کارها را دقيقتر از انسان‌ها انجام دهند و روند پيشرفت در علم پزشکي و ساير علوم کاربردي را سرعت ‌بخشند. ربات‌ها به ويژه در امور تکراري و خسته کننده مانند ساختن صفحه مدار، ريختن چسب روي قطعات يدکي و… سودمند هستند.

 

 

تاثيرات شغلي

 

بسياري از مردم از اينکه ربات‌ها تعداد شغل‌ها را کاهش دهد و افراد زيادي شغل خود را از دست دهند، نگرانند. اين تقريباً هرگز قضيه‌اي بر خلاف تکنولوژي جديد نيست. در حقيقت اثر پيشرفت‌ تکنولوژي مانند ربات‌ها (اتومبيل و دستگاه کپي و…) بر جوامع ، آن است که انسان بهره‌ورتر مي‌شود.

 

 

آينده رباتيک

 

جمعيت ربات‌ها به سرعت در حال افزايش است. اين رشد توسط ژاپني‌ها که ربات‌هاي آن‌ها تقريباً دو برابر تعداد ربات‌هاي آمريکا است، هدايت شده است.

همه ارزيابي‌ها بر اين نکته تأکيد دارد که ربات‌ها نقش فزاينده‌اي در جوامع مدرن ايفا خواهند کرد. آن ها به انجام کارهاي خطرناک، تکراري، پر هزينه و دقيق  و همراه با آموزش رباتيک کودکان ادامه مي‌دهند تا انسان‌ها را از انجام آن‌ها باز دارند.