ترفندهای کاربردی برای پرینترهای جوهر افشان

در صورتي که شما پرينتر رنگي داريد اکيدا به شما پيشنهاد ميکنيم اين 5 نکته اساسي و مهم را مطالعه کنيد چرا که در صورتي که به اين 5 ترفند اهميت دهيد و به آنها عمل کنيد عمر پرينتر و جوهر آن را تضمين خواهيد کرد.با آموزش اين چند نکته مهم و کاربردي در سايت سرزمين دانلود با ما همراه باشيد. آموزش تعميرات پرينتر

? حذف کردن خطوط اضافي:
ـ مشکل: عکسي را چاپ کرده ايد ولي مي بينيد که در آن خطوط اضافي ديده مي شوند. اين خطوط از کجا آمده اند و چگونه از بين مي روند؟
ـ راه حل: در هنگام چاپ و عکس بيشترين تعداد سوزن هاي جوهرافشان به کار گرفته مي شوند. اگر همه آنها درست نباشند، حاصل سريعا مشهود خواهد بود که چشم سريعا به آنها پي خواهد بود. اين مشکل وقتي بيشتر خواهد شد که به جاي برگه معمولي از برگه هاي مخصوص عکس که چند لايه بوده و جوهر به صورت کنترل شده به آنها وارد مي شود، استفاده کنيد. ايجاد خطوط اضافي را به روش زير مي توانيد از بين ببريد:

قبل از چاپ عکس، تستي از سوزن هاي جوهرافشان بر روي کاغذ معمولي به عمل آوريد. براي اين منظور مي توانيد توسط گزينه هاي زير اقدام کنيد:


Controlpanel >Printers and Faxes >Properties >General >Print Test page

به برگه تستي چاپ شده نگاهي بياندازيد، اگر خطوط داراي حفره هايي بودند، مجبوريد که سوزنهاي جوهرافشان را پاک کنيد و سپس دوباره تست کنيد. "البته فراموش نکنيد که تمام اينکارها را قبل از تست کردن بر روي برگه چاپي مخصوص عکس که گران مي باشد انجام دهيد".

? با وجود پاک کردن سوزن ها هنوز کيفيت چاپ بد است. چکار بايد کرد؟
ـ مشکل: از پرينتر جوهري خود تنها گاهي وقت ها استفاده مي کنيد. متاسفانه هنگام استفاده چنان کيفيت بدي به شما مي دهد که حتي نمي توانيد، متوجه چيزي بر روي صفحه چاپ شده شويد. مطمئنا بخاطر مخزن هاي خالي از جوهر نمي باشد چرا که آنها را امتحان کرده ايد.
ـ راه حل: در آن دسته از چاپگرهاي جوهري که مغزي و هد چاپگر يک قسمت واحد را تشکيل مي دهند، مشکل خشک شدن جوهر در هد چاپگر در حالتي که از دستگاه زياد استفاده نشود، ديده مي شود.

اگر ميزان کثيفي سوزن هاي چاپگر از يک حد مخصوص گذشته باشد، ديگر حتي با پاک کردن سوزن ها نيز کاري از دست شما ساخته نيست. در بهترين حالت، کارتريج مورد نظر را از دستگاه خارج کرده و هد چاپگر را با دستمال تميز و خيسي پاک کنيد. براي خيس کردن دستمال از آب معدني استفاده کنيد، چرا که مواد درون آب لوله مي توانند دوباره باعث گرفتگي سوزن ها شوند. اگر اين کار هم به شما کمک نکرد، با مسئوليت خودتان مي توانيد کمي خشن تر پيش برويد:
دستکاري و پاکسازي دروني با مواد پاک کننده شيشه يا نگه داشتن هد چاپگر در آب گرم.
سوزن هاي جوهرافشان به علت گرما خود را کمي باز کرده و جوهر خشک شده نيز از بين مي رود.

? هد چاپگر را شخصا پاک کنيد:
ـ مشکل: فرض کنيم که در چاپگر شما کارتريج و هد چاپگر از هم جدا مي باشند و به جز آن هم اجازه بيرون آوردن هد از چاپگر به شما داده نمي شود. بسيار کثيف شده است و مي خواهيد آنرا تميز کنيد. اما به سوزن ها دسترسي نداريد.

ـ راه حل: بعضي از هدهاي چاپگر ها مثلا در گروه Epson Stylus در دستگاه به صورت پايدار نصب شده اند و پيشنهاد هم نمي کنيم آنها را باز کنيد. اما باز هم راهي براي تميز کردن هد از همه کثيفيها وجود دارد. ولي قبل از آن بايد از حالتي که در آن ايستاده است خارج شود، چرا که در غير اينصورت هيچ امکان حرکتي براي آن نخواهد بود. براي باز کردن اين قفل، پرينتر را روشن کرده و به محض خارج شدن هد پرينتر از مکان ايستاده خود، پرينتر را از برق بکشيد. اکنون ديگر هد چاپگر قابل تکان دادن است.

اکنون دستمال تميز و خيسي را زير هد کشيده و با يک دست آن را محکم نگه داشته و با دست ديگر هد را به جهات مختلف حرکت دهيد. اگر وقت داشتيد مکان اوليه در پرينتر که هد را از آنجا برداشتيد، نيزتميز کنيد. بنا به تجربه ما، در اين مکان نيز بخشي از جوهرهاي خشک شده که با گردو خاک نيز مخطوط شده است وجود دارند.
هنگامي که همه چيز را تميز کرديد، سيم برق را به پريز وصل کنيد. چاپگر دوباره روشن مي شود براي اطمينان مي توانيد برگه اي را بصورت تست چاپ کنيد

? اگر بيش از حد با جوهر اقتصادي رفتار کنيد، برايتان گران تمام مي شود.
ـ مشکل: وقت تميز کردن هد چاپگر را نداشته و به اين علت مجبور به خريدن فشنگ هاي جديد شده ايد. البته با اينکه هنوز هم جوهر در کارتريج قديمي شما وجود داشته است. مي خواهيد مانع از تکرار اين موضوع شويد.
ـ راه حل: کمتر صرفه جويي کرده و بيشتر چاپ کنيد تا بتوانيد در جوهر صرفه جويي کنيد. کمي عجيب به نظر مي رسد اما درست است.
ـ دليل: کسي که کم چاپ مي کند، به احتمال زياد به جوهر بيشتري نياز خواهد داشت چرا که با هر بار پاک کردن هد و سوزنها، مقداري جوهر نيز تلف مي شود.

اگر جوهر از زمان چاپ قبلي در سوزن هاي جوهرافشان خشک شده باشد، حتي ممکن است که احتياج به چند بار پاک کردن باشد تا بتوانيد کيفيت مطلوب را در چاپ خود ببينيد.

ناگفته نماند که چاپگرهاي جوهري در حقيقت صرفه جو نيستند. بلکه جوهر زيادي را هم مصرف مي کنند تا بتوانند سوزن ها را دوباره خالي کنند. شما در صورتي که مرتبا از پرينتر خود استفاده کنيد، مانع از اين عمل مي شويد. حتي چاپ صفحاتي از اينترنت نيز کافي مي باشد، خوبي اين صفحات اين است که با توجه به وجود عکس و متن، ترکيب عالي براي تميز نگهداشتن سوزن ها خواهيد داشت.