دانستنی های ضروری درباره دیسک کامپیوتر

يکي از ترسناک ترين مشکلات سخت افزاري کامپيوترها، به ويژه درباره لپ تاپ ها مربوط به بروز مشکل در هاردديسک آنها است. و معمولا اين مشکل اولين بار، زماني خود را نشان مي دهد که مي خواهيد سيستم را روشن کنيد، اما با پيام خطايي مواجه مي شويد که به طور کلي نشانگر عدم امکان راه اندازي سيستم از هاردديسک است:

Disk boot failure. Insert system disk and press Enter

در اين گونه موارد احتمال آن که هاردديسک شما خراب شده باشد، وجود دارد. آخرين باري که از فايل هاي خود کپي تهيه کرديد، چه زماني بود؟ اصلا آيا تاکنون از ديسک خود نسخه پشتيبان تهيه کرده ايد؟

اولين کاري که در اين مواقع بايد انجام دهيد اين است که وارد محيط Bios لپ تاپ شويد. آيا هنوز درايو مذکور توسط بايوس شناسايي مي شود؟ اگر اين طور باشد، به احتمال Boot Loader ويندوز خراب شده است. راه حل اين مشکل در ادامه خواهد آمد. البته، اگر بايوس سيستم ديسک مورد نظر را نشان ندهد، به احتمال زياد تخته مدارآسيب ديده است شده است.

در اين حالت بسياري از کاربران کامپيوتر خود را در اختيار مراکز تعميراتي قرار مي دهند. اما اين مدار مي تواند با مدار مربوط به يک ديسک قديمي تعويض شود تا به اين ترتيب بتوانيد دوباره به داده ها دسترسي داشته باشيد. جدا کردن اين مدار از ديسک به سادگي باز کردن چند پيچ است. همچنين ممکن است يک کابل نواري نيز وجود داشته باشد، اما اين کابل را نيز مي توان با کمي حوصله از ديسک جدا کرد، فقط کافي است دقت کنيد.

يک مشکل کوچک نيز وجود دارد: مداري که استفاده مي کنيد بايد مشابه ديسک کنوني باشد. اگر مدار به ديسکي با ظرفيت متفاوت مربوط باشد، در بيشتر موارد مشکلي پيش نمي آيد، اما بايد مدل ديسک آن با مدل ديسک شما يکي باشد. آموزش تعميرات لپ تاپ

به طور معمول، يافتن يک مدار اضافي براي ديسک هاي قديمي کار دشواري است، به ويژه اگر آن از خط توليد خارج شده باشد. در اين شرايط جست وجو در فروشگاه هاي قطعات دست دوم براي يافتن يک مدار دست دوم و ارزان بهترين راه حل ممکن است.

يکي از لپ تاپ هاي ما که از مارک معروفي نبود و چهار سال پيش خريداري شده بود با مشکل مواجه شد و ما موفق شديم در عرض مدت زمان کمي و در ازاي يک هزينه ناچيز، يک مدار مستعمل براي هاردديسک هشتاد گيگابايتي آن که توسط شرکت هيتاچي عرضه شده بود، پيدا کنيم.
 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ