درباره تعمیرات لپ‌تاپ

آيا تا به حال شده که با ديدن يکي از ابزارهايي که به کمک فناوري خلق شده اند و ما هر روز از آن ها استفاده مي کنيم، از خودتان بپرسيد که اصلا اين فناوري چطور طراحي و ساخته شده است؟ در سري مقالات «تک نکته» ما مي خواهيم به زبان ساده، شما را با انواع و اقسام فناوري هاي روز دنيا آشنا کنيم تا بار ديگر که چنين سوالي براي تان پيش آمد جوابش را بدانيد. در اين قسمت از اين سري مقالات به تعميرات لپ تاپ مي پردازيم.
در اين مقاله سعي داريم تا کمي درباره لپ تاپ هايتان با شما صحبت مي کنيم و علاوه بر نشان دادن طرز استفاده صحيح تر از آن ها و هشدار موارد ايمني به شما کمک کنيم که بعضي از قطعات دستگاه تان را خودتان تعمير کنيد و از هزينه هاي سنگين تعميرات لپ تاپ در امان باشيد.
به خاطر داشته باشيد که لپ تاپ يک وسيله الکتريکي مي باشد و مثل همه وسايل الکتريکي دست زدن به وسايل داخلي آن مي تواند خطرناک باشد. پس لطفا اگر مهارت هاي لازم را براي تعميرات دستگاه هاي الکتريکي نداريد بهتر است آن را به دست افراد ماهرتر بسپاريد.
تعميرات لپ تاپ – قسمت اول
لپ تاپ ها نيروي لازم خود را از يک ترانسفورمر بيروني تامين مي کنند که حدودا از يک ولتاژ ?? تا ?? ولتي استفاده مي کند که البته اين ميزان از ولتاژ داراي قدرت زيادي نمي باشد، اما به هر حال وسايلي هم هستند که در داخل شان برق با ولتاژ قوي جريان دارد مانند متناوب ساز صفحه LCD که دست زدن بي مبالات به آن مي تواند يک شوک الکتريکي قوي به شما منتقل کند. پس حتما قبل از شروع به کار تمام موارد ايمني را رعايت کنيد. لپ تاپ را از برق بکشيد و باتري ها را هم از جاي خود درآوريد و دستگاه را براي چند روزي همان طور به حال خود رها سازيد تا تمام بارهاي سرگردان الکتريسيته ساکن از آن خارج شوند. آموزش تعميرات laptop
اين نکته را به خاطر داشته باشيد که ممکن است قبل از اين که دستگاه لپ تاپ به شما صدمه اي وارد کند شما بدون اطلاع به دستگاه تان صدمه بزنيد.به خاطر داشته باشيد که بارهاي سرگردان الکتريسيته ساکن مي توانند تراشه هاي حافظه را به راحتي از بين ببرند.
تعميرات لپ تاپ – قسمت اول
اگر لپ تاپ شما هنوز کار مي کند مطمئن شويد که قبل از شروع تعميرات از همه اطلاعات هارد درايو خود يا حداقل از اطلاعات مهم خود يک بکاپ تهيه کرده ايد. مي توانيد اطلاعات خود را در يک فلش بريزيد يا آن ها را بر روي سي دي کپي کنيد. اگر هارد درايو شما آسيبي نديده است مي توانيد آن را از جايش بيرون آورده و در جاي امني قرار دهيد. اين مساله نبايد اين چنين باشد که شما فقط وقتي لپ تاپ تان صدمه مي بيند به فکر بکاپ گرفتن از فايل هاي تان باشيد، بلکه بايد عادت کنيد اين کار را به طور مرتب انجام دهيد. شرکت هاي مهم کامپيوتري هر شب از فايل هاي سيستم هاي خود بکاپ تهيه مي کنند. مثلا هفته اي يک بار بکاپ گرفتن فقط چند دقيقه از وقت شما را مي گيرد. لپ تاپ خود را طوري سازمان دهي کنيد که آيتم هايي که به صورت مرتب تغيير مي کنند در يک جا قرار بگيرند تا بتوانيد سريع تر از آن ها نسخه پشتيبان تهيه کنيد. به هر حال فراموش نکنيد که هميشه از فايل هاي مهم خود در يک USB درايو يک کپي داشته باشيد. اين کار باعث مي شود که حتي اگر حادثه اي پيش بيايد يا لپ تاپ شما به سرقت برود، شما هنوز قادر به دستيابي به اطلاعات فايل هاي مهم لپ تاپ خود باشيد. البته روش هاي ارزان و امن ديگري مثل سيستم هاي ذخيره ابري نيز وجود دارند که شما مي توانيد به صورت آنلاين از اطلاعات فايل هاي خود در درون سيستم هاي ابري بکاپ داشته باشيد.
تقريبا همه لپ تاپ هاي مدرن داراي پورت هاي USB متفاوت براي وصل کردن کيبورد، موس، وب کم، هارد درايو و امثال آن هستند. اغلب لپ تاپ ها يک پورت مخصوص کارت PCMCIA هم دارند که از آن مي توانيد براي وصل کردن کارت مودم، کارت واي-فاي يا USB هاب استفاده کنيد که به شما امکان اضافه کردن پورت هاي USB بيشتري را در کامپيوترتان مي دهد. البته بايد به خاطر داشته باشيد که تعداد ديوايس هايي که مي توانيد به اين هاب هاي USB اضافه نماييد هميشه بايد يکي از تعداشان کم کنيد، يعني يک USB هاب با ? پورت مي تواند ? پورت جديد USB را به لپ تاپ تان اضافه کند. اگر مثلا پورت کيبورد شما دچار مشکل شده باشد شما مي توانيد پورت USB کيبورد را عوض کنيد و يک پورت ديگر در کامپيوتر را امتحان کنيد تا مشکل حل شود. اگر همه پورت هاي USB خراب شده باشند، مي توانيد از يک USB هاب PCMCIA استفاده کنيد. اين ابزارهاي اضافي را مي توانيد به راحتي و با قيمتي ارزان از فروشگاه هايي که تجهيزات جانبي کامپيوتر مي فروشند تهيه کنيد.