پاک کردن کش (Clear Cache) تلگرام در اندروید و iOS

 پاک کردن کش تلگرام یک از مواردی است که روی سرعت عملکرد نرم افزار شما تاثیر بسیار زیادی دارد، پاک کردن حافظه کش البته تنها مختص نرم افزار پیام رسان تلگرام نیست و بسیاری از نرم افزار ها برخی از داده ها را در حافظه کش خود ذخیره می کنند که گاهی نیاز است به مدیریت آن فایل ها پرداخت و برخی از آن ها را حذف کرد، حافظه کش می تواند حجم گسترده ای از حافظه دستگاه شما را به خود مشغول کند از این رو اگر از نرم افزار پیام رسان تلگرام استفاده می کنید پیشنهاد می کنیم این مقاله در مورد پاک کردن کش تلگرام اندروید و آیفون و.. را از دست ندهید.

حافظه کش CACHE تلگرام چیست؟

قبل از آموزش پاک کردن کش تلگرام در اندروید و ios قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که به طور کلی حافظه کش تلگرام چیست و چه کاربردی دارد. به دلیل ویژگی هایی که نرم افزار تلگرام دارد کاربران به سادگی می توانند برخی از ویدئو ها یا موسیقی ها را برای خود ارسال کنند و آن ها را در کنار یکدیگر قرار دهند، در کنار این موضوع گروه ها و کانال های بسیار زیادی در کنار ربات ها قرار دارند که به شما اجازه می دهند فایل های مورد نیاز خود را جستجو کرده و آن ها را دانلود کنید. این فایل ها در حافظه کش نرم افزار شما ذخیره می شوند و آن ها را در گالری و بخش موسیقی مشاهده نمی کنید.

در واقع شما آن فایل ها را در حافظه تلگرام خود ذخیره کرده اید و این موضوع باعث پر شدن حافظه داخلی'گوشی شما و همچنین کاهش سرعت تلگرام بسته به نوع گوشی هوشمند شما دارد. حال در نظر داشته باشید که شما قصد دارید به مدیریت دانلود های خود بپردازید در این زمان نیاز به بررسی و حذف فایل های کش سیستم عامل خود دارید. حال یک سوال ایجاد می شود که آیا پاک کردن حافظه کش به صورت روازنه باعث بهبود شرایط کاربر می شود یا خیر.

پاک کردن حافظه کش cache تلگرام با وجود اینکه باعث بهبود وضعیت حافظه داخلی و مدیریت آن می شود ، از این رو بهتر است در هنگام پاک کردن کش تلگرام اندروید و سیستم عامل های دیگر به این موضوع توجه داشته باشید که فایل های شما حذف نمی شود اما برای اجرای آن ها نیاز دارید که فایل ها را دوباره دانلود کنید.

حافظه کش cache تلگرام چیست؟

نحوه پاک کردن کش تلگرام  در اندروید

در ابتدا قصد داریم به نحوه پاک کردن کش تلگرام  در اندروید بپردازیم. به طور کلی دو روش برای پاک کردن حافظه کش وجود دارد که روش دوم بسیار مرسوم است که به آموزش قدم به قدم آن می پردازیم، با این وجود شما می توانید گوشی هوشمند خود را به کامپیوت متصل کرده و یا از نرم افزار های مدیریت فایل استفاده کنید، با استفاده از این نرم افزار ها و این روش می توانید به فایل های موجود در نرم افزار تلگرام دسترسی پیدا کرده و آن ها را مدیریت کنید. در روش دوم نیز تلگرام راهکار بسیار ساده ای را برای کاربران در نظر گرفته و نیاز دارید که پس از وارد شدن به نرم افزار مطابق بخش زیر به مرور نحوه پاک کردن کش تلگرام  در اندروید بپردازید.

نحوه پاک کردن کش تلگرام  در اندروید

آموزش گام به گام پاک کردن CASH تلگرام در گوشی های اندرویدی

در ابتدا وارد برنامه تلگرام شوید و گزینه سه خط را انتخاب کنید. حال نیاز دارید که به بخش تنظیمات رفته و وارد بخش Data and Storage شده و در این قسمت گزینه Storage Usage را انتخاب کنید، حال وارد محیطی می شوید که اطلاعاتی در مورد حافظه کش نرم افزار تلگرام وجود دارد.

پس از وارد شدن به این بخش گزینه های مختلفی در اختیار شما قرار می گیرد و شما می توانید در بخش Clear Cache حافظه ی اشغال شدن گوشی هوشمند خود توسط این نرم افزار را مشاهده کنید. حال بر روی آن کلیک کرده و می توانید به پاک کردن فرمت های موجود در نرم افزار تلگرام بپردازید، به عنوان مثال پاک کردن کش تلگرام اندروید را فقط می توانید برای فایل های صوتی در نظر بگیرید.

در کنار این بخش گزینه های دیگری برای شما فراهم شده است که می توانید تنظیماتی را خودکار سازی کنید که پس از مدت معینی حافظه کش تلگرام اندروید شما حذف شود و نیازی به اجرای این مراحل نداشته باشید.

همانطور که بیان شد پس از پاک کردن حافظه کش شما می توانید آن فایل ها را دوباره دانلود کرده و تا زمانی که پیام های خود را پاک نکرده اید از آن ها در صورت نیاز استفاده کنید.

آموزش گام به گام پاک کردن Cash تلگرام در گوشی های اندرویدی

طریقه پاک کردن کش تلگرام در IOS

طریقه پاک کردن کش تلگرام در ios مانند نسخه اندروید است و تفاوت خاصی میان آن ها وجود ندارد، برای پاک کردن حافظه تلگرام در ios می توانید با توجه به مراحل زیر عمل کنید.

آموزش قدم به قدم پاک کردن کش تلگرام آیفون

مراحل آموزش پاک کردن کش تلگرام در آیفون IOS

  • در مرحله اول باید وارد نرم افزار تلگرام شوید و وارد بخش تنظیمات شوید
  • در بخش تنظیمات گزینه Cache Settings وجود دارد که با انتخاب آن می توانید به پاک کردن کش تلگرام در گوشی های آیفون و آیپد ها بپردازید. در این بخش همان رویه ای که برای گوشی های اندرویدی وجود دارد در اختیار شما خواهد بود.

طریقه پاک کردن کش تلگرام در ios

آموزش پاک کردن کش تلگرام در ویندوز

پاک کردن کش تلگرام در ویندوز نیز شرایطی مشابه سیستم عامل های قبلی دارد و در این میان ممکن است نام آن ها و بخش های آن ها تغییراتی داشته باشند.

  • برای پاک کردن کش تلگرام ویندوز وارد نرم افزار شده و روی گزینه سه خط کلیک کنید تا وارد تنظیمات نرم افزار تلگرام شوید.
  • پس از وارد شدن به بخش تنظیمات وارد بخش Advances شده و گزینه Manage Local Storage را انتخاب کنید، در این بخش می توانید به پاک سازی حافظه کش تلگرام خود بپردازید.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که برای پاک کردن فایل های خود می توانید وارد بخشی که در ویندوز به تلگرام اختصاص داده شوید و فایل های تلگرام دسکتاپ خود را انتخاب کنید.

آموزش پاک کردن کش تلگرام در ویندوز

علت مشکل پاک نشدن کش تلگرام چیست؟

علت پاک نشدن کش تلگرام را باید یکی از سوال های کاربردی دانست، به طور کلی نرم افزار تلگرام به عرضه به روز رسانی های مختلف از این گونه مشکلات جلوگیری کرده و اگر با همچین موضوعی رو به رو شدید بهتر است نرم افزار خود را به روز کرده و دوباره به پاک کردن cash تلگرام بپردازید.

علت مشکل پاک نشدن کش تلگرام چیست؟

پاک کردن کش تلگرام چه فایده ای دارد؟

همانطور که بیان شد این نرم افزار می تواند حجم بسیار زیادی از گوشی هوشمند شما را اشغال کند،از این رو هنگامی که پیغامی مبنی بر پر شدن حافظه گوشی هوشمند ارسال می شود یکی از مفید ترین کار ها پاک کردن کش تلگرام است. با این وجود پاک کردن کش تلگرام به معنای از دست دادن همیشگی اطلاعات نیست و می توانید باز هم آن ها را دانلود کنید.

بازیابی کش تلگرام در مراحل قبل مورد بررسی قرار گرفته و برای این کار تنها نیاز دارید که وارد چت های خود در نرم افزار تلگرام شوید و فایل های خود را دوباره دانلود کنید، در نظر داشته باشید تا زمانی که چت ها و فایل ها روی تلگرام شما وجود دارد قابلیت دانلود مجدد آن ها نیز است.در این میان یک روش می تواند جالب توجه باشد که شما می توانید فایل های مورد نیاز خود را در حافظه داخلی گوشی هوشمند خود ذخیره کنید و یا آن ها را به کامپیوتر انتقال دهید و سپس به Clear Cache سیستم خود بپردازید.