دوربین‌ امنیتی IR (مادون‌قرمز)

دوربين‌هاي امنيتي IR قادر به ديدن چيزهايي هستند که کسي نمي‌تواند آن را ببيند

غالباً يک برداشت نادرست از دوربين‌هاي امنيتي IR وجود دارد بدين صورت که اين دوربين‌ها با استفاده از تابش پرتوهاي اسکن مادون‌قرمز عمل مي‌کنند. عملکرد دوربين‌هاي تصويربرداري حرارتي مشابه عملکرد دوربين‌هاي عکاسي متداول است. بدين معني که دوربين‌هاي امنيتي IR از همان انعطاف‌پذيري دوربين‌هاي مداربسته معمول در امر ديدباني برخوردارند. به طور کلي از آن‌ها جهت گسترش قابليت ديدباني در نواحي استفاده مي‌شوند که از نور کمي برخوردار است. مدل‌هاي بيشماري موجودند و هر کدام نيز مناسب براي شيوه نصب مشخصي هستند. با تمام اين گفته‌ها، اين دوربين‌ها همچنان يکي از روش‌هاي تصويربرداري محسوب مي‌شوند و بنابراين دوربين‌هاي امنيتي IR به بي‌خطري ساير انواع دوربين‌هاي ديدباني هستند.

اما بازهم استثناء در قواعدي که ذکر شد وجود دارد. شماري از انواع مختلف اين دستگاه‌ها موجودند که با تابش نور مادون‌قرمز بر هدف خود مي‌توانند تصوير حرارتي بهتري را توليد کنند. اين پروژکتورها را معمولاً خارج از محفظه دوربين قرار مي‌دهند. همچنين برخي به همراه LED‌هايي که هنگام توليد بر روي بدنه خارجي لنز دستگاه نصب شده است، عرضه مي‌شوند. از آنجايي که نور مادون‌قرمز را نمي‌توان ديد به همين دليل معمولاً نشاني از روشن و فعال بودن اين دستگاه‌ها وجود ندارد. خاصيتي که اين دستگاه‌ها را کاملاً مناسب کاربردهاي نظارت پنهاني مي‌نمايد. البته برخي از آن‌ها کور سوي ضعيفي از نور قرمز رنگي را بازتاب مي‌دهند و اگر فردي مستقيماً به آن‌ها خيره شود قادر به ديدن آن خواهد بود. با اينکه نور مادون‌قرمز بي‌خطر تصور مي‌شود اما بهتر است افراد به خيره شدن به LED‌هاي موجود بر روي دستگاه عادت نکنند. همان طور که در مورد لامپ‌هاي معمولي نيز اين هشدار صادق است.

يک استثناء هم در مورد تجهيزات مخصوص ديد در شب وجود دارد. در کل بکارگيري دوربين‌هاي رده ديد در شب در فضاهايي که نور کافي دارند و يا در فضاي آزاد آن هم زير نور خورشيد ايده بسيار بدي است. استفاده از اين تجهيزات بدون در نظر گرفتن پارامترهاي ايمني دستگاه مي‌تواند به دوربين و همچنين تجهيزات نظارتي آن آسيب وارد نمايد. از سويي ديگر اين تجهيزات کاملاً مناسب استفاده در فضاهاي تاريک يا در ساعات پاياني روز براي ضبط تصاوير و ويدئوهاي ديدباني هستند.

شايد لازم به بيان اين مطلب نباشد، چرا که بيشتر افراد تمايلي به زدن عينک، ديد در شب، در طول روز را ندارند اما مدل‌هايي از دوربين‌هاي امنيتي IR هستند که قابليت کار در هر دو محيط (تاريک و روشن) را دارا هستند. انواعي از آن‌ها مي‌توانند در نور روز فعاليت کرده و تصاوير رنگي متداول را توليد کنند. اين دوربين‌هاي امنيتي با کاربرد دوگانه را البته نبايد با تجهيزات دوربين‌هاي روز/شب (daynight) اشتباه کرد چون از جهاتي با هم تفاوتي اندک دارند. در عوض دوربين‌هاي دو کاره اشاره شده، مي‌توانند هنگامي که سطح روشنايي محيط از مقدار مشخصي کمتر شود به سيستم مادون‌قرمز تغيير حالت دهند و در صورتي که بر روي دوربين مورد نظر LED‌هاي مادون‌قرمز نصب شده باشد، آن‌ها را روشن مي‌کند. تصاوير مادون‌قرمز سياه و سفيد هستند. البته اين مورد بيشتر يک واقعيت تکنولوژيکي است تا ضعف تجهيزات. در واقع در صورت وقوع ورود غير مجاز، تصاوير حاصله از اين سيستم‌ها کاملاً گويا و مفيد هم هستند. LED‌هاي نصب شده مي‌توانند بر افزايش برد دوربين تاثير نسبتاً خوبي داشته باشند. به همين دليل است که اين دوربين‌ها را از نظر بيشترين مسافت قابل رويت در تاريکي مطلق مورد بررسي قرار مي‌دهند. معمولاً تعداد LED‌هاي نصب شده بر روي دوربين، توان نورافشاني آن‌ها و همچنين احتمالاً تجهيزات مجزاي نورپردازي (مادون‌قرمز) تعيين کننده، نتيجه هستند. مدل‌هايي در بازار موجودند که مي‌توانند تا فاصله بيش از 125 فوت (حدودا 40 متر) از محل نصب و حتي فراتر از آن را پوشش دهند. افرادي که نياز به مراقبت از محوطه پارکينگ يا محل بارگيري دارند قطعاً نياز به بکارگيري اين دست از فناوري را نيز دارند.

اندازه‌گيري لوکس (واحد روشنايي) دوربين

ميزان روشنايي که هر دوربين امنيتي نياز دارد تا به کمک آن بتواند به خوبي به ضبط تصاوير بپردازد، اندازه لوکس دوربين نام دارد. هر چه مقدار عددي آن کمتر باشد نشان دهنده عملکرد بهتر دوربين در محيط‌هاي کم نور است. دوربيني با 0.2 لوکس نسبت به دوربيني با 0.3 لوکس از برتري بيشتري در عملکرد برخوردار است. دوربيني با 0.003 لوکس نهايت کارايي (در نور کم) را داراست. بر همين اساس گفته مي‌شود دوربين‌هايي که در محدوده مادون‌قرمز عمل مي‌کنند داراي لوکس 0.0 هستند چرا که عملاً در حيطه کاري آن‌ها چشم انسان قادر به ديدن نيست و لذا تاريکي محض محسوب مي‌شود. ممکن است بتوان اندازه لوکس دوربين‌هاي معمول را بر روي آن‌ها مشاهده نمود. افرادي که در صنعت ديدباني مشغول به کار هستند کاملاً با مفهوم آن آشنا هستند. با اين حال براي کساني که آشنايي لازم را ندارند لازم بذکر است که ميزان لوکس دوربين‌هاي IR برابر 0.0 است و بنابراين مي‌توانند در تاريکي مطلق تصويربرداري نمايند. بنابراين حتي زماني که دوربين‌هاي مداربسته در خواب شبانه بسر مي‌برند آن‌ها همچنان به جنگ عليه جرم ادامه مي‌دهند. فروش دوربين مداربسته

LED‌هاي نورافکن

اينجا همان جايي است که اين پرسش که آيا چيزي از دوربين امنيتي IR بيرون مي‌آيد يا نه دوباره پديدار مي‌گردد. دوربين‌هاي امنيتي IR که قادرند در تاريکي مطلق تصويربرداري کنند اين کار سحرآميز را از طريق LED‌هاي نورافکن خود انجام مي‌دهند. بعضي از آنها چنان تعداد بالايي از اين LED‌ها را بخدمت گرفته‌اند که قادرند از فواصل بسيار دور تصويربرداري کنند. تکرار مي‌شود که برخي از بهترين مدل‌هاي موجود مي‌توانند تا فاصله 125 فوتي را پوشش دهند. اما همچنان بايد تاکيد شود که امواج تابش شده از آنها متشکل از امواج الکترومغناطيسي کاملاً بي‌خطر هستند. انرژي مادون‌قرمز از لامپ‌هاي معمولي هم ساطع مي‌شود که معمولاً از فواصل نزديک نيز قابل دريافت نيست. ممکن است اين سوال مطرح شود که تفاوت دوربين‌هاي امنيتي IR و تجهيزات دوکاره روز/شب در چيست. اين تجهيزات معمولاً از نورافکن‌هاي مادون‌قرمز استفاده نمي‌کنند، اما با اين حال از چنان چيپ‌هاي حساسي برخوردارند که مي‌توانند در نور کم تصويربرداري نمايند. اين دوربين‌ها بدون لااقل اندکي نور قادر به تهيه تصاوير نبوده، اما کاملاً مناسب استفاده در نزديکي چراغ‌هاي خيابان يا محيط‌هاي مشابه هستند. از طرفي دوربين‌هاي IR به توان بيشتري براي روشن ماندن نياز دارند.

علي‌رغم اين موضوع در دوربين‌هاي امنيتي IR از فناوري "حالت جامد" استفاده شده است. LED‌ها که نمونه‌اي از کاربرد اين فناوري هستند آنچنان هم ولع استفاده از انرژي را نداشته و به عنوان ابزارهاي نورپردازي مصرفشان بسيار بهينه هم هست. بنابراين نبايد زياد نگران هزينه انرژي آن‌ها بود. در حقيقت برخي مدل‌هاي رايج دوربين‌هاي مداربسته مصرف انرژي بيشتري دارند. دوربين‌هاي امنيتي IR نيازي به تجهيزات نورپردازي جانبي ندارند، بنابراين از اين نظر هم مصرف انرژي آن‌ها بهينه است. نصب آن‌ها در فضاي باز با اندک تلاشي قابل انجام است که البته اين نقطه مشترک تمام دوربين‌هاي مداربسته است. البته دوربين‌هاي امنيتي IR در بيشتر موارد از سهولت نصب بيشتري برخوردارند. دوربين‌هاي مدل لوله‌اي (bullet) با محفظه‌هاي بيروني ارائه مي‌شوند که کاملاً آماده نصب در محل‌هاي مورد نظر مي‌باشند که بسيار امر نصب را ساده و سريع مي‌کند. اين کلاس از محصولات نماينده فناوري هستند که در آن نصب و راه‌اندازي به سادگي انجام‌پذير است. اما دوربين‌هاي ديگر ممکن است نياز به محفظه‌هاي جداگانه جهت نصب داشته باشند. هنگام نصب اين تجهيزات لازم است به شرايط آب و هوايي محل نصب نيز توجه شود.